Լոբբիստական, դիվանագիտական ջանքերի արդյունք.քաղաքագետը՝ Սենատի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման մասին
ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունումն արդյունք էր երկար տարիներ իրականացված լոբբիստական, դիվանագիտական ջանքերի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանը:
«Սա կարևոր հանգրվան է ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման երկարատև գործընթացում: Միևնույն ժամանակ կարևոր է այն հանգամանքը, որ այս ճանաչման գործընթացի հաշվարկը ճիշտ էր արված: Օգտագործվեց ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև լարվածությունը: Ճիշտ պահին, ճիշտ ժամանակին այս գործընթացը խթանվեց: Մյուս կողմից հատկանշական է այն, որ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումը կարևոր է ԱՄՆ ներքին օրակարգի վրա ազդեցության տեսանկյունից»,-ասաց քաղաքագետը:
Նարեկ Մինասյանի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն, ըստ էության, թևակոխել է նախընտրական շրջան, կուսակցություններն առաջադրում են իրենց թեկնածուներին, քննարկվում է նրանց օրակարգը: Հաշվի առնելով այս ամենը՝ կարող ենք միանշանակ պնդել, որ Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևերի ընդունումը կնպաստի տվյալ թեմայի ակտիվացմանը նաև ներքաղաքական պայքարի շրջանակներում: Այսինքն՝ ԱՄՆ նախագահի թեկնածուները կսկսեն ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել տվյալ թեմային՝ փորձելով հստակ դիրքորոշում որդեգրել: Սա կարևոր է, քանի որ ԱՄՆ նախագահն է պատասխանատու տվյալ երկրի արտաքին քաղաքականության համար:
«Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձև ընդունելուց հետո, ըստ էության, կարող ենք ասել, որ Կոնգրեսում գործընթացն ավարտվում է: Սա չի ենթադրվում, որ պետք է բանաձևն ուղարկվի ԱՄՆ-ի նախագահի հաստատմանը, նման ընթացակարգ չի նախատեսվում՝ կախված բանաձևի կատեգորիայից: Բանաձևի ընդունումը բավական կարևոր նշանակություն ունի, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սենատի մակարդակով նախկինում նման բանաձև չի ընդունվել: Պետք է ընդգծել նաև այն, որ բանաձևն ընդունվել է միաձայն: Սա վերահաստատում է ԱՄՆ քաղաքական շրջանակների դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ»,-ասաց Նարեկ Մինասյանը:
Ինչ զարգացումների սպասել: Հարցին ի պատասխան քաղաքագետը նշել է, որ սա ուղղակիորեն կանդրադառնա թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների վրա: Այս գործընթացն, ըստ էության, երկու երկրների միջև առկա լարվածության մասնակի արտահայտումն է: Սպասվում է, որ Թուրքիան էլ իր հերթին կտրուկ քայլեր կձեռնարկի:
«Թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում առկա հարցերը չեն կարգավորել, և, թերևս, դա է պատճառը, որ բանաձևի ընդունումն արգելափակելու գործընթացը չպահպանվեց: Եթե լիներ արգելափակման հստակ որոշում, միանշանակ էր, որ Սպիտակ տունն ուներ բավարար գործիքակազմ ազդելու համար: Այդ գործիքակազմի չօգտագործումը վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններում հակասությունները պահպանվում են»,-հավելեց քաղաքագետը:
Նարեկ Մինասյանն ընդգծեց, որ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը պատասխան է Թուրքիային՝ կապված խնդիրների փնջի հետ՝ Սիրիայում Թուրքիայի գործողությունները, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ջերմացումը, դաշնակիցների նկատմամբ վարքագիծը և այլն:
ԱՄՆ Սենատը միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևը։ Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսի (դեմոկրատ, Նյու Ջերսի) և Թեդ Քրուզի (հանրապետական, Տեխաս) հեղինակած թիվ 150 բանաձևի ընդունումը հաջորդում է Ներկայացուցիչների պալատի թիվ 296 բանաձևի ընդունմանը։ Այն 405 կողմ, 11 դեմ ձայներով ընդունվել էր հոկտեմբերին։ Վերջին շրջանում բանաձևը Սենատի օրակարգ բերելը երեք անգամ արգելափակվել էր սենատորների վետոյի իրավունքով։ Քեվին Քրամերը, Դեյվիդ Փերդյուն, Լինսի Գրահամը թույլ չէին տվել, որ բանաձեւն ընդգրկվի Սենատի օրակարգում: Դեկտեմբերի 12-ի հստակ դիրքորոշմամբ ԱՄՆ Սենատն առաջին անգամ ճանաչեց ու դատապարտեց 20-րդ դարասկզբին մարդկության դեմ գործված մեծագույն ոճիրը:

Результат лоббистских и дипломатических усилий: политолог о признании Сенатом Геноцида армян
Принятие Сенатом США резолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян, стало результатом лоббистских и дипломатических усилий, осуществляемых на протяжении многих лет.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 декабря, АРЦАХПРЕСС Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал политолог Нарек Минасян.
“Это важный этап в долгосрочном процессе признания Геноцида армян со стороны США. В то же время важно и то обстоятельство, что правильно был сделан расчет этого процесса признания. Была использована напряженность между США и Турцией. Этот процесс был стимулирован в нужный момент, в нужное время. Примечательно и то, что принятие Сенатом резолюции о признании Геноцида армян важно и с точки зрения влияния на внутреннюю повестку США”, - отметил политолог.
По словам Нарека Минасяна, США, по сути, вступили в предвыборный период, партии выдвигают своих кандидатов, обсуждаются их повестки. Учитывая все это, можно однозначно утверждать, что принятие резолюций, признающих геноцид, будет способствовать активизации данной темы и в рамках внутриполитической борьбы. То есть кандидаты в президенты США начнут уделять больше внимания данной теме, пытаясь занять четкую позицию. Это важно, поскольку президент США ответственен за внешнюю политику данной страны.
“После принятия Сенатом резолюции о признании Геноцида армян, по сути, можно сказать, что процесс в Конгрессе завершается. Это не предполагает, что резолюция должна быть направлена на утверждение президенту США, такая процедура предусмотрена в зависимости от категории резолюции. Принятие резолюции имеет довольно важное значение, учитывая и то обстоятельство, что на уровне Сената в прошлом подобная резолюция не принималась. Следует также подчеркнуть, что резолюция была принята единогласно. Это подтверждает позицию политических кругов США относительно Геноцида армян”, - сказал Нарек Минасян.
В ответ на вопрос, политолог отметил, что это напрямую отразится на турецко-американских отношениях. Этот процесс, по сути, является частичным выражением напряженности между двумя странами. Ожидается, что и Турция, в свою очередь, предпримет резкие шаги.
“Существующие в турецко-американских отношениях вопросы не урегулированы, и, пожалуй, в этом причина того, что процесс блокирования принятия резолюции не был продолжен. Если было бы твердое решение о блокировке, то, однозначно, что у Белого дома достаточно инструментов для воздействия. Неиспользование этого инструментария свидетельствует о том, что противоречия в отношениях между США и Турцией сохраняются”, - добавил политолог.
Нарек Минасян подчеркнул, что принятие Сенатом резолюции о Геноциде армян является ответом США Турции, связанным с целым пакетом проблем: действия Турции в Сирии, потепление отношений с Россией, поведение в отношении союзников и т. д.
Сенат США единогласно принял резолюцию, признающую и осуждающую Геноцид армян. Принятие резолюции № 150 сенаторов Роберта Менендеса (демократ, от штата Нью-Джерси) и Теда Круза (республиканец, от штата Техас) последовало за принятием резолюции № 296 Палаты представителей. Она была принята в октябре 405 голосами “за”, 11 “против”. Внесение резолюции в повестку Сената трижды блокировалось правом вето сенаторов. Кевин Крамер, Дэвид Пердью, Линси Грэм не позволяли включение резолюции в повестку Сената. 12 декабря Сенат США с четким определением впервые признал и осудил величайшее преступление, совершенное против человечества в начале 20-го века.