ԱՄՆ Սենատի բանաձևն արդարության և ճշմարտության հաղթանակն է. Վարչապետ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիրավի պատմական իրադարձություն է համարել ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման բանաձևի ընդունումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նա Թվիթերի իր միկրոբլոգում ԱՄՆ օրենսդիրների այդ քայլը համարել է հարգանքի տուրք՝ 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության 1,5 միլիոն զոհերի հիշատակին և մեծ քայլ՝ կանխարգելման օրակարգի ամրապնդման ուղղությամբ։
«ԱՄՆ Սենատի թիվ 150 բանաձևն արդարության և ճշմարտության հաղթանակն է։ Աշխարհասփյուռ հայերի անունից հայտնում եմ մեր երախտիքը Սենատի այս նշանակալի որոշման համար»,-նշել է ՀՀ վարչապետը՝ օգտագործելով «այլևս երբեք» հեշթեգը (#NeverAgain):
ԱՄՆ Սենատը դեկտեմբերի 12-ին միաձայն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող 150 բանաձևը։ Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսի (դեմոկրատ, Նյու Ջերսի) և Թեդ Քրուզի (հանրապետական, Տեխաս) հեղինակած թիվ 150 բանաձևի ընդունումը հաջորդում է Ներկայացուցիչների պալատի թիվ 296 բանաձևի ընդունմանը։ Այն 405 կողմ, 11 դեմ ձայներով ընդունվել էր հոկտեմբերին։
Վերջին շրջանում բանաձևը Սենատի օրակարգ բերելը երեք անգամ արգելափակվել էր սենատորների վետոյի իրավունքով։

Принятие Сенатом США резолюции о Геноциде армян - это победа справедливости и правды: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян посчитал принятие Сенатом США резолюции о Геноциде армян историческим событием.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 декабря, АРЦАХПРЕСС Как сообщает Арменпресс, он посчитал этот шаг американских законодателей в своем микроблоге в Твиттере способом почтить память 1,5 миллиона жертв первого геноцида 20-го века и большим шагом в укреплении повестки предотвращения геноцидов.
«Резолюция 150 Сената США - это победа справедливости и правды. От имени армян всего мира мы выражаем нашу благодарность за это важное решение Сената», - отметил премьер-министр Армении, используя хэштег «Никогда больше» (#NeverAgain).
Сенат США 12 декабря единогласно принял резолюцию 150, в которой признается и осуждается Геноцид армян. Принятие Резолюции 150, представленной сенаторами Робертом Менендесом (демократ, Нью-Джерси) и Тедом Крузом (республиканец, Техас) последовало за принятием Резолюции 296 Палаты представителей. Она была принята в октябре с 405 голосами за, 11 против.