Իրանն ԱՄՆ-ի հետ բանտարկյալների փոխանակման պատրաստակամություն Է հայտնել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Այդ մասին դեկտեմբերի 9-ին հայտարարել Է Իրանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիին:
Ավելի վաղ Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հայտնել Է Իրանում ձերբակալված ամերիկացի ուսանող Վան Սիյուեին իրանցի կենսաբան Մասուդ Սուլեյմանիի հետ փոխանակելու մասին, որը ձերբակալվել Էր ԱՄՆ-ում:
«Մեր սկզբունքն Է՝ (փոխանակումը) բոլորին՝ բոլորով: Մենք առաջվա պես դա ենք պնդում»,-ասել Է Ռաբիին մամուլի ասուլիսի ընթացքում, հավելելով, որ Իրանի իշխանություններն ուրախ են կայացած փոխանակումից:
Նրա խոսքով՝ Իրանը, ելնելով մարդասիրական նկատառումներից, համաձայնել Է ազատ արձակել ամերիկացի ուսանողին: Փոխանակման գործում իր դերն Է խաղացել նաեւ ամերիկացի նախկին պաշտոնյան, որն Իրանին ուղերձ Էր հղել դրա վերաբերյալ, հավելել Է Ռաբիին, սակայն չի նշել նրա անունը:
Հարցին, թե կարող Է արդյոք փոխանակումը հող ստեղծել ԱՄՆ-ի հետ այլ թեմաների շուրջ բանակցությունների համար, նա պատասխանել Է, որ Իրանի դիրքորոշումն առաջվանն Է՝ ԱՄՆ-ի հետ 5+1 ձեւաչափով (Ֆրանսիայի, Բրիտանիայի, Ռուսաստանի, Չինաստանի, Գերմանիայի եւ ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ) բանակցությունների համար Վաշինգտոնն առաջին հերթին պետք Է չեղարկի Թեհրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран заявил о готовности к обмену заключенными с США
Иран готов пойти на обмен заключенными с США по принципу "всех на всех", заявил в понедельник официальный представитель иранского правительства Али Рабии.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 декабря, АРЦАХПРЕСС:  Ранее глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф сообщил об обмене задержанного в Иране американского студента Ван Сиюэ на иранского биолога Масуда Сулеймани, задержанного в США.
"Наш принцип - (обмен) всех на всех. Мы по-прежнему на нем настаиваем", - сказал Рабии в ходе пресс-конференции, добавив, что власти Ирана рады состоявшемуся обмену,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По его словам, Иран, исходя из гуманитарных соображений, согласился отпустить американского студента. В обмене свою роль сыграл и бывший американский чиновник, который направил Ирану послание на этот счет, добавил Рабии, однако не назвал его имени.
На вопрос, может ли обмен создать почву для переговоров с США по другим темам, он сообщил, что позиция Ирана прежняя – для переговоров с США в формате "5+1" (с участием Франции, Британии, России, Китая, Германии и США) Вашингтон в первую очередь должен отменить санкции против Тегерана.