Սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծախսերը 2020 թ.-ին կկազմեն ավելի քան 27 միլիարդ դրամ. Սամվել Ավանեսյան
Արցախի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծով սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծախսերը կկազմեն 27 միլիարդ 65 միլիոն կամ, 2019 թվականին հաստատված պետական բյուջեի համեմատ, ծախսերը կավելանան 3 միլիարդ 424 միլիոն դրամով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին Խորհրդարանում կայացած ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստին ասել է ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարար Սամվել Ավանեսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ ոլորտի համար նախատեսված հատկացումներն ուղղվելու են բնակչության սոցիալական պաշտպանության գերակա ուղղություններին, մասնավորապես՝ պետական կենսաթոշակային ապահովության, սոցիալական աջակցության, աշխատանքի, բնակչության զբաղվածության, ընտանիքի, հաշմանդամների և տարեցների սոցիալական պաշտպանության, վերաբնակիչների և փախստականների սոցիալական խնդիրների լուծման, օրենսդրության կատարելագործման ու դրա իրականացման ապահովմանը:
Մասնավորապես՝ «Շարքային զինծառայողների, նրանց ընտանիքների անդամների կենսաթոշակներ ծրագրով» նախատեսվում է 19 միլիոն 400 հազար դրամ: «Կուտակային հատկացումներ մասնակցի կենսաթոշակային հաշվին» ծրագրով նախատեսվում է 4 միլիարդ 330 միլիոն դրամ: «Պետական նպաստներ» ծրագրով նախատեսվում է հատկացնել 2 միլիարդ 93 միլիոն 900 հազար դրամ: 126 միլիոն դրամի չափով պետական աջակցություն կտրամադրվի «Ստեփանակերտի տուն-ինտերնատ»-ին: 90 միլիոն դրամ էլ կհատկացվի սոցիալապես անապահով քաղաքացիներին և նրանց ընտանիքներին դրամական օգնություն տրամադրելու համար:

Расходы на сферу социальной защиты в 2020 году превысят 27 млрд. драм
Согласно проекту государственного бюджета Республики Арцах на 2020 год, расходы на сферу социальной защиты составят 27 миллиардов 65 миллионов, или, по сравнению с суммой, выделенной государственным бюджетом в 2019 году, расходы увеличатся на 3 миллиарда 424 миллиона драм.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 декабря, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС по социальным вопросам и здравоохранению и финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению заявил министр труда, социальных вопросов и миграции Республики Арцах Самвел Аванесян.
По словам министра, ассигнования сектора будут нацелены на приоритетные направления социальной защиты населения. Они будут касаться решения социальных проблем государственных пенсий, социальной помощи, занятости, социальной защиты населения, семей, инвалидов и престарелых, социальных проблем беженцев и переселенцев, совершенствования законодательства и его реализации.
В частности, в рамках «Пенсионной программы для военнослужащих и членов их семей» предусмотрено 19 миллионов 400 тысяч драм. 4 миллиарда 330 миллионов драм предусмотрены в рамках программы «Финансирование взносов на пенсионный счет». В рамках государственной программы льгот предусмотрено 2 миллиарда 93 миллиона 900 тысяч драм. Степанакертскому дому престарелых будет предоставлено 126 миллионов драм государственной поддержки. Еще 90 миллионов драм будет выделено на оказание финансовой помощи социально незащищенным гражданам и их семьям.