Իտալիայի կառավարությունը կաջակցի Սուրբ Ղազար կղզում ջրհեղեղից կրած կորուստները վերականգնելու հարցում
Իտալիայի կառավարությունն աջակցություն կցուցաբերի Վենետիկում ջրհեղեղից տուժած մի շարք կառույցների վերականգնման գործում: Այդ կառույցների ցանկում նաև Սուրբ Ղազար կղզին է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին Իտալիայում կայացած լրագրողների հետ զրույցում նշել է Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանը:
«Սուրբ Ղազար կղզում ջրհեղեղից կրած վնասների մասին այս պահին դժվար է կոնկրետ թվեր նշել, սակայն ասեմ, որ երկու օր առաջ Իտալիայի խորհրդարանն ընդունել է օրենք, ըստ որի՝ սահմանվել է այն կառույցների ու շենքերի ցանկը, որոնց վերականգնմանն աջակցելու է Իտալիայի կառավարությունը: Այդ ցանկում է նաև Սուրբ Ղազարը»,- ասաց Վիկտորիա Բաղդասարյանը:
Օրեր առաջ Վենետիկում գրանցվել է վերջին 50 տարիների ամենաուժեղ ջրհեղեղը, որի հետևանքները մեծ են, տուժել են բազմաթիվ տներ, շինություններ, կառույցներ: Իտալիայի իշխանություններն արտակարգ դրություն էին հայտարարել և ֆինանսական մեծ միջոցներ հատկացրել բնական աղետի հետևանքները վերացնելու համար: Բնական աղետից անմասն չի մնացել նաև Սուրբ Ղազար կղզին, որտեղ գործում է Մխիթարյան միաբանությունը: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 20-ին այցելել է Մխիթարյան միաբանություն: Վարչապետը շրջայց է կատարել Մխիթարյան միաբանության տարածքում: Նրան ներկայացրել են, որ ջրով լցված են եղել շինության գետնահարկերը, եկեղեցու հիմքը, քանդվել է հարավային պարսպապատը, որոշ ձեռագրեր և զարդաքանդակներ են վնասվել, ափին խարսխված «Արմենիա» առագաստանավը բախվել է կառամատույցին, բայց լուրջ մշակութային վնաս Մխիթարյան միաբանությունը չի կրել։ Ներկայում հաշվարկվում է վնասի չափը։ Մխիթարյան միաբանությունը տեղի ուժերով կարողացել է կազմակերպել ներքնահարկի ջրասույզ տարածքների մաքրությունը եւ դասավորումը։

Правительство Италии поможет восстановить урона от наводнения на острове Святого Лазаря
Правительство Италии окажет содействие в восстановительных работах ряда зданий, пострадавших от наводнения в Венеции.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 ноября, АРЦАХПРЕСС: Как передает корреспондент «Арменпресс» из Италии, об этом в беседе с журналистами сказала чрезвычайный и полномочный посол Армении в Италии Виктория Багдасарян.
“На данный момент трудно назвать конкретные цифры ущерба от наводнения на острове Св. Лазаря, однако скажу, что два дня назад парламент Италии принял закон, согласно которому установлен список строений и зданий, восстановлению которых будет содействовать правительство Италии. В этом списке и остров Святого Лазаря”, - сказала Виктория Багдасарян.
Несколько дней назад в Венеции произошло сильнейшее за последние 50 лет наводнение,  который нанесло большой ущерб. Пострадали многие дома, строения и дворцы. Власти Италии объявили чрезвычайное положение и выделили большие финансовые средства на ликвидацию последствий стихийного бедствия. Не остался в стороне от воздействия стихийного бедствия и остров Святого Лазаря, где находится Конгрегация Мхитаристов. Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Конгрегацию Мхитаристов. Он обошел территорию конгрегации. Ему представили, что водой были заполнены подземные сооружения, фундамент церкви, разрушена была  южная ограда, повреждены некоторые рукописи и орнаменты, пострадала и яхта “Армения”, пришвартованная у берега острова. К счастью Конгрегация Мхитаристов не понесла серьезного культурного ущерба. В настоящее время подсчитывается размер ущерба. Конгрегация Мхитаристов местными силами сумела организовать очищение от затопления территории нижнего этажа.