ԱՄՆ-ը եւ ԵՄ-ն երկխոսության կոչ են արել Վրաստանի իշխանություններին եւ ընդդիմությանը
Վրաստանում ԱՄՆ-ի դեպանությունը եւ Եվրամիության ներկայացուցչությունն անհանգստացած են 2020 թվականին խորհրդարանական ընտրությունների մեծամասնական համակարգից համամասնականին անցնելու սահմանադրական բարեփոխման ձախողումից եւ երկխոսության կոչ են անում հանրապետության իշխանություններին եւ ընդդիմությանը՝ վստահությունն ամրապնդելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին ասված Է դիվանագիտակաւն ներկայացուցչությունների՝ նոյեմբերի 17-ին տարածված համատեղ հայտարարության մեջ:
«Հաշվի առնելով ներկայիս իրադրությունը՝ Էական ենք համարում անհապաղ աշխատանք սկսել կառավարության, քաղաքական կուսակցությունների եւ քաղաքացիական հասարակության միջեւ՝ խաղաղ ու փոխհարգալից երկխոսության ճանապարհով այնպիսի ուղիներ գտնելու նպատակով, որոնք ընդունելի կլինեն բոլորի համար»,- նշվում Է հայտարարության մեջ:
Դիվանագիտակա ներկայացուցչություններն անդրադարձել են նաեւ Թբիլիսիում խորհրդարանի շենքի մոտ ընդդիմության կիրակնօրյա բազմահազարանոց հանրահավաքին: «Մենք լիովին պաշտպանում ենք ժողովների ազատության եւ կամաարտահայտման ազատության իրավունքը: Կոչ ենք անում բոլորին, ովքեր դրանից օգտվում են, գործել օրենքի ու Սահմանադրության շրջանակում: Կոչ ենք անում բոլոր կողմերին՝ գործել ելնելով երկրի շահերից»,- հավելել են դեսպանություններում:
Տասնյակ ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցություններ են նոյեմբերի 17-ին Թբիլիսիում Ռուսթավելիի պողոտայում մասնակցել հանուն արտահերթ համամասնական ընտրությունների հանրահավաքին:Հանրահավաքում «Միասնական ազգային շարժման» եւ «Եվրոպական Վրաստանի» ղեկավարները որոշում են ընդունել՝ պիկետել խորհրդարանի բոլոր մուտքերը, որպեսզի խանգարեն պատգամավորների աշխատանքին: Ընդդիմությունը հայտարարում Է, որ դռները կբացի այն բանից հետո, երբ պատգամավորները կհավաքվեն խորհրդարանում՝ նշանակելու արտահերթ ընտրություններ եւ փոփոխություններ կատարելու օրենսդրության մեջ, որոնք կապահովեն դրանց անցկացումը համամասնական համակարգով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США и ЕС призвали власти Грузии и оппозицию к диалогу
Посольство США и представительство Евросоюза в Грузии обеспокоены провалом конституционной реформы по поводу перехода на пропорциональную систему парламентских выборов в 2020 году и призывают власти и оппозицию республики к диалогу для восстановления доверия.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 ноября, АРЦАХПРЕСС: Об этом говорится в распространенном в воскресенье совместном заявлении диппредставительств.
"В минувший четверг неожиданная приостановка процесса [реформы конституции] увеличила недоверие и усилила напряжение между правящей партией ["Грузинская мечта - Демократическая Грузия"] и другими политическими объединениями и гражданским обществом. С учетом нынешней обстановки считаем существенным незамедлительно начать работу между правительством, политическими партиями и гражданским обществом для восстановления доверия путем спокойного и взаимоуважительного диалога для поиска таких путей, которые будут приемлемы для всех", - сказано в заявлении,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Диппредставительства также откликнулись на воскресный многотысячный митинг оппозиции в Тбилиси у здания парламента. "Мы полностью поддерживаем право на свободу собраний и свободу выражения. Призываем всех, кто им пользуется, действовать в рамках закона и конституции. Призываем все стороны действовать исходя из интересов страны", - добавили в посольствах.
Десятки оппозиционных политических партий в воскресенье приняли участие в многотысячном митинге в Тбилиси на проспекте Руставели у здания парламента за внеочередные пропорциональные выборы. На митинге лидеры "Единого национального движения" и "Европейской Грузии - Движения за свободу" приняли решение пикетировать все входы в парламент, чтобы помешать работе депутатов. Они повесили на калитки цепи с замками, разбили там же палатки и собираются ночевать. Оппозиция уверяет, что откроет двери после того, как депутаты соберутся в парламенте для назначения внеочередных выборов и внесения изменений в законодательство, которые обеспечат их проведение по пропорциональной системе.