Թրամփն ու Էրդողանը համաձայնության չեն հասել Ս-400-ի հարցում
Չնայած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հավաստիացումներին, որ ինքն ու իր թուրք գործընկերը «շատ լավ ընկերներ են», Սպիտակ տանը նրանց հանդիպումը չի կարողացել լուծել խնդիրը, որն այդքան ուժգին սրել էր ՆԱՏՕ-ի երկու դաշնակիցների միջեւ հարաբերությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Թրամփն ու Էրդողանը հանդիպումն ավարտել են՝ համաձայնության չհասնելով ռուսական Ս-400 համակարգերը գնելու եւ տեղադրելու Թուրքիայի որոշման վերաբերյալ: Սա ՆԱՏՕ-ի անվտանգության համար այնպիսի սպառնալիք է ստեղծում, որ ԱՄՆ-ն կասեցրել էր Թուրքիայի մասնակցությունը F-35 կործանիչների արտադրության բազմազգ ծրագրին, փոխանցում է news.am-ը:
Թուրքիան քննադատության է ենթարկվել նաեւ քրդերի վրա հարձակվելու նպատակով Սիրիա ներխուժելու պատճառով, որոնք ԱՄՆ-ի հետ մարտնչել են «Իսլամական պետության» դեմ: Դրանից բացի, Թուրքիային քննադատել են քաղաքական ընդդիմախեսներին, լրագրողներին եւ այլոց բռնաճնշումների ենթարկելու համար:
Թրամփը հայտարարել է, որ Թուրքիայի կողմից ռուսական ՀՀՊ համակարգերի գնումը «լուրջ խնդիրներ» է ստեղծում, բայց հույս ունի, որ դրանք կարող են լուծվել: Նա հայտնել է, որ այս հարցը քննարկել է Էրդողանի հետ եւ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյին եւ մյուս խորհրդականներին խնդրել է աշխատել այս խնդրի վրա:

Трамп и Эрдоган не договорились по вопросу С-400
Несмотря на заверения президента США Дональда Трампа, что он и его турецкий коллега «очень хорошие друзтя», их встреча в Белом доме не смогла решить проблему, которая сильно обострила отношения между двумя союзниками по НАТО, передает AP.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 ноября, АРЦАХПРЕСС: Трамп и Эрдоган завершили встречу, не достигнув соглашения о решении Турции купить и установить российские системы С-400. Это создает такую угрозу для безопасности НАТО, что США приостановили участие Турции в многонациональной программе  по производству истребителей F-35.
Трамп и Эрдоган завершили встречу, не достигнув соглашения о решении Турции купить и установить российские системы С-400. Это создает такую угрозу для безопасности НАТО, что США приостановили участие Турции в многонациональной программе  по производству истребителей F-35.
Трамп заявил, что покупка Турцией российской системы ПВО создает «серьезные проблемы», но надеется, что они могут быть решены. Он сообщил, что обсудил этот вопрос с Эрдоганом, и попросил госсекретаря Майка Помпео и других советников поработать над решением проблемы.