Վենետիկի իշխանությունները մտադիր են արգելել կրուիզային նավերի մուտքը քաղաք
2020 թվականի ապրիլից Վենետիկի իշխանությունները պլանավորում են արգելել մեծ կրուիզային նավերի մուտքը պատմական կենտրոն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Իտալիայի ենթակառուցվածքների և տրանսպորտի նախարար Պաոլա դե Միկելին ընդգծել է, որ դա հեշտ որոշում չէր, բայց դրա ընդունումը պարտադիր էր` հաշվի առնելով տնտեսական և էկոլոգիական գործոնները,հայտնում է  Tert.am-ը:
Նախարարի խոսքով` սկզբում այն ժամանակավոր բնույթ կկրի, իսկ վերջնական որոշումն ավելի ուշ կկայացնեն` հաշվի առնելով հետևանքները:
Տեղացիների խնդրանքով Վենետիկի իշխանություններն օգոստոսին արդեն սահմանափակել էին մեծ քանակությամբ կրուիզային նավերի մուտքը քաղաք: Բնակիչները բողոքում էին, որ փողոցները լցված են զբոսաշրջիկներով, իսկ հսկայական նավերը փչացնում են տեսարժան վայրերի տեսքը և կեղտոտում են ծովածոցը:
Այնուամենայնիվ, ամեն տարի այս քաղաք այցելում է 30 մլն հյուր և մուտք է գործում ավելի քան 600 կրուիզային նավ, հետևաբար զբոսաշրջությունը քաղաքի եկամտի հիմնական աղբույրն է, այդ պատճառով որոշումը երկար ժամանակ հետաձգվում էր:
Այս տարվա հունիսին Ջուդեկա վենետիկյան ջրանցքում հինգ մարդ էր տուժել նավի և զբոսաշրջային նավի բախման հետևանքով: Այս պատահարից հետո բնակիչները հերթական բողոքի ալիքն էին բարձրացրել` պահանջելով արգելել նավերի մուտքը քաղաք:

Власти Венеции планируют запретить круизным лайнерам заходить в город
Власти Венеции планируют запретить крупным круизным судам заходить в исторический центр с апреля 2020 года, сообщает Express.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 ноября, АРЦАХПРЕСС: Министр инфраструктуры и транспорта Италии Паола Де Микели подчеркнула, что это непростое решение, но его необходимо принять, учитывая экологические и экономические факторы.
По ее словам, сначала речь пойдет о временных мерах, а окончательные будут приняты позже, после оценки всех последствий.
В августе Венеция уже ограничила количество круизных лайнеров, которым разрешен заход в исторический центр города. Это было сделано по просьбе местных жителей. Они жаловались, что улицы переполнены туристами, а огромные корабли портят вид достопримечательностей и загрязняют лагуну.
Однако туризм — основной источник дохода бюджета города, который ежегодно посещают 30 миллионов гостей и более 600 круизных судов, пишет издание. Поэтому решение долгое время откладывалось.
В июне этого года пять человек пострадали при столкновении лайнера и туристического теплохода в венецианском канале Джудекка. Инцидент вызвал очередные протесты против судов и призывы жителей запретить их.