Հայաստանն առաջարկել է փրկարարարական ուժեր ուղարկել Իրանի երկրաշարժի գոտի
Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքում գրանցված ուժեղ երկրաշարժից հետո ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ-ում Իրանի փոխդեսպան Ալի Մոհամմադ Մոթաղիի հետ և խնդրել է իր ցավակցության ու մխիթարանքի խոսքերը փոխանցել բարեկամ Իրանի ժողովրդին, զոհերի հարազատներին, իսկ վիրավորներին մաղթել է շուտափույթ ապաքինում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնեցին ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Ալի Մոհամմադ Մոթաղիի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Ֆելիքս Ցոլակյանն առաջարկել է փրկարարական ուժեր գործուղել աղետի գոտի, ինչպես նաև ցուցաբերել այլ անհրաժեշտ օժանդակություն:
Նոյեմբերի 8-ին, տեղական ժամանակով ժամը 02:47-ին Իրանի Արդեբիլ քաղաքից 45 կմ հարավ տեղի է ունեցել 5.9 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ, որի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ:
Երկրաշարժը զգացվել է նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան, Մեղրի և Գորիս քաղաքներում՝ 4, Վայոց ձորի Եղեգնաձոր և Վայք քաղաքներում՝ 3-4, Արարատի Արարատ քաղաքում և Երևանում՝ 3 բալ ուժգնությամբ:

Армения предложила направить спасательные силы в зону землетрясения в Иране
После сильного землетрясения на территории Исламской Республики Иран министр по чрезвычайным ситуациям Армении Феликс Цолакян провел телефонный разговор с вице-послом Ирана в Армении Али Мохаммадом Мотаги и попросил передать слова соболезнования и утешения народу дружественного Ирана, родным погибших, а раненым пожелал скорейшего выздоровления.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 ноября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ МЧС РА, в ходе телефонного разговора с Али Мохаммадом Мотаги Феликс Цолакян предложил направить спасательные силы в зону бедствия, а также оказать и другое необходимое содействие.
8 ноября в 02:47 по местному времени в 45 км к югу от иранского города Ардебиль произошло землетрясение магнитудой 5,9, в результате которого есть жертвы и раненые.
Землетрясение ощущалось и в городах Капан, Мегри и Горис Сюникской области Армении силой 4 балла, в Ехегнадзоре и Вайке – 3 - 4 балла, в Арарате и Ереване - 3 балла.