Արայիկ Հարությունյանն Արցախի տնտեսության զարգացման լոկոմոտիվն է համարում գյուղատնտեսությունը
Արցախի Հանրապետության տնտեսության զարգացման հեռանկարում առաջիկա 10-11 տարիների ընթացքում 10 տոկոս ցուցանիշը պետք է լինի թիրախային, և այդ 10 տոկոս տնտեսական աճն է ապահովելու Արցախի ժողովրդագրական, ինչու չէ նաև անվտանգության խնդիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 4-ին Երևանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում կայացած «Արցախի տնտեսական զարգացման հեռանկարները» թեմայով դասախոսության ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, Արցախի նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ այսօր պատերազմը պահանջում է շատ ավելի ռեսուրսներ, քան նախկինում, և դրա համար տնտեսական ցուցանիշները համարում է շատ ավելի կարևոր:
«Եթե վերջին տասը տարիների ընթացքում Արցախի տնտեսության աճն ապահովել են հիմնականում էներգետիկան, հանքարդյունաբերությունը և գյուղատնտեսությունը, որը բերել է ծառայության ոլորտի աճին, ապա առաջիկա 10 տարում հիմնական լոկոմոտիվը լինելու է գյուղատնտեսությունը, որովհետև հիդրոէներգետիկայում ներուժը սպառվելու է մինչև 2022-23 թվականները: Այսինքն` որտեղ հնարավոր է լինելու կայաններ կառուցել, կառուցվում է կամ ընթացքում է: Արդյունքում`2007 թվականի միջին տարեկան 90 միլիոն կվտ/ժ արտադրությունը հասցվելու է 1 միլիարդ 100 միլիոնի, որը թույլ կտա Ղարաբաղն առաջիկա 50 տարում ապահովել վերականգնվող, էժան էներգիայով, որը իր հերթին թույլ է տալու Ղարաբաղին հրաժարվել նավթային և գազային ռեսուրսներից»,-ընդգծեց Հարությունյանը՝ հավելելով, որ իրենց առջև խնդիր է դրված, որպեսզի մինչև 2040 թվականը ամբողջությամբ մեքենաները  և արտադրական օբյեկտները անցնեն էլեկտրականի:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ Արցախի գյուղատնտեսության ոլորտում կան բազմաթիվ պիլոտային ծրագրեր: «Արդեն ունենք պիլոտային բավական շատ հաջողված ծրագրեր նռան և այլ մշակաբույսերի առումով: Ընդհանուր առմամբ եթե պտղի արտադրությունը այսօր կազմում է մինչև 20 հազար տոննա, պետք է հասցնել այն 200 հազար տոննայից ավելի ցուցանիշի: Նռան արտադրության առումով կա մրցակցային առավելություն: Նռան պահանջարկը մեծանում է, իսկ աշխարհագրորեն ամեն տեղ հնարավոր չէ աճեցնել: Երկրորդ կարևոր ուղղությունը ոչխարաբուծությունն է: Այսօր եթե ոչխարների գլխաքանակը տատանվում է 100 հազարի շրջանակում, այդ թիվը պետք է հասցնել ավելի քան 500 հազարի»,- ասաց Հարությունյանը:
«Ազատ Հայրենիք» կուսակցության նախագահի կարծիքով` ոչխարաբուծությունը միակ ուղղությունն է, որի միջազգային գինը շատ ավելի բարձր է, քան տեղականը:
«Եթե կարողանալու ենք գյուղատնտեսության ՀՆԱ-ի մասը հասցնել 250-300 միլիոն դոլարի, դա նշանակում է ունենալ 2-2.5 միլիարդ դոլար ՀՆԱ արդյունք: Սա է մեր գլխավոր ճանապարհը»,- եզրափակեց Հարությունյանը:

Arayik Harutyunyan considers agriculture as the locomotive of Artsakh's economic development
In the perspective of the development of Artsakh Republic economy, in the next 10-11 years, the 10% should be a target index, and that 10% economic growth will ensure Artsakh's demographic and why not security issues.
STEPANAKERT, NOVEMBER 4,  ARTSAKHPRESS: Former Prime Minister of Artsakh Republic and Head of the “Free Motherland” party, Arayik Harutyunyan, expressed such an opinion delivering a lecture on "Prospects of Economic Development of Artsakh" at Yerevan State Institute of Economics on November 4.
He noted that today war requires much more resources than before, and therefore, he considers economic indicators more significant.
“ If during the past 10 years, the economic growth of Artsakh  has been mainly provided by energy development, mining and agriculture, which has led to the increase of the service sector, then agriculture will be the main locomotive in the next 10 years, as the potential in hydropower will be exhausted by 2022-23.
That is, where it is possible to build stations, are being constructed or works are in progress. As a result, the average annual output of 90 million kWh of 2007 will reach 1 billion 100 million, which will enable  to provide Artsakh with renewable, cheap energy over the next 50 years, which in turn will allow Artsakh abandon oil and gas resources, " Harutyunyan noted, adding that they  faced the task to move to using electric cars by 2040.
According to Araik Harutyunyan, there are many pilot projects in the sphere of agriculture in Artsakh.
The second important direction is sheep breeding.
According to the leader of the Free Homeland Party, sheep breeding is the only direction that international price is much higher than the domestic one.
“If we can bring the agricultural GDP to 250-300 million dollars, it means the GDP will amount to 2-2.5 billion dollars. This is our main direction,” Harutyunyan concluded.