Թրամփը պատրաստ Է անհրաժեշտության դեպքում ռազմական ուժ կիրառել Թուրքիայի դեմ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը խնդիրների ուժային լուծման կողմնակից չԷ, բայց անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ կլինի ռազմական ուժ կիրառել Թուրքիայի դեմ ի պատասխան Սիրիայում նրա գործողությունների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտարարել Է Միացյալ Նահանգների Պետդեպարտամենտի ղեկավար Մայքլ Փոմպեոն:
«Մենք խաղաղությունը նախընտրում ենք պատերազմից: Բայց եթե մեզանից պահանջվեն գործողություններ կամ նույնիսկ ռազմական գործողություններ, ապա դուք պետք Է հասկանաք, որ նախագահ Թրամփը դրանց լիովին պատրաստ Է»,- ասել Է Փոմպեոն CNBC-ին տված հարցազրույցում:
Ընդսմին հեռուստաալիքը պարզաբանում Է, որ պետքարտուղարը խոսում Էր հենց Թուրքիայի դեմ գործողությունների մասին:
Դրա հետ մեկտեղ Պետդեպարտամենտի ղեկավարն ընդգծել Է, որ ԱՄՆ-ի գերակայությունը երկրների վրա ճնշման տնտեսական ու դիվանագիտական լծակների օգտագործումն Է: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հոկտեմբերի 21-ին Թուրքիային մաքսատուրքերով ու պատժամիջոցներով Է սպառնացել նրա կողմից «անընդունելի գործելակերպի» դեպքում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Трамп готов применить силу против Турции в случае необходимости
Президент США Дональд Трамп - не сторонник силовых решений проблем, однако при необходимости будет готов применить военную силу против Турции в ответ на ее действия в Сирии.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 октября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом заявил глава госдепа Майк Помпео.
"Мы предпочитаем мир войне. Но если от нас потребуются действия или даже - военные действия, то вам следует понимать, что президент Трамп к такому полностью готов", - сказал он в интервью CNBC.
При этом телеканал поясняет, что Помпео говорил именно о действиях против Турции.
Вместе с тем, глава госдепа подчеркнул, что приоритет США - использование экономических и дипломатических рычагов давления на страны.
Президент Дональд Трамп пригрозил ранее в понедельник Турции пошлинами и санкциями в случае "неприемлемого поведения" с ее стороны.