Գրեմմիի մրցանակակիր ալտահար Քիմ Քաշքաշյանը կհնչեցնի Կոմիտասի և Մանսուրյանի երկերը
Ալտահար Քիմ Քաշքաշյանը «Երևանյան հեռանկարներ» 20-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում ելույթ կունենա Երևանում` կատարելով Կոմիտասի և Տիգրան Մանսուրյանի ստեղծագործությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30  սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 1-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալիք երեկոյին ալտահարի հետ հանդես կգան հարվածային գործիքների հանրահայտ կատարող Ռոբին Շուլկովսկին և ականավոր կոմպոզիտոր  Տիգրան Մանսուրյանը` այս անգամ նվագակցող-դաշնակահարի դերում:
Քիմ Քաշքաշյանը 2013 թվականին իր «Կուրտագ և Լիգետի: Երաժշտություն ալտի համար» կատարմամբ արժանացավ հեղինակավոր Գրեմմի մրցանակին: Որպես մենակատար Քաշքաշյանը հանդես է եկել Բեռլինի, Լոնդոնի, Վիեննայի, Միլանի, Նյու Յորքի, Քլիվլենդի նվագախմբերի հետ։ Բեմում նրան ընկերակցել են Էշենբախը, Մետան, Վելզեչ-Մյոստը, Կոչիշը, Դենիս Ռասել Դևիսը, Բլումստեդը, Հոլիգերը: Քաշքաշյանը մենահամերգներ է ունեցել Վիեննայի, Հռոմի, Փարիզի, Բեռլինի, Մյունխենի, Տոկիոյի, Աթենքի, Լոնդոնի, Նյու Յորքի, Բոսթոնի, Չիկագոյի, Սան Ֆրանցիսկոյի և Ֆիլադելֆիայի համբավավոր դահլիճներում: Նա նաև մշտական մասնակիցն է Վերբյեի, Զալցբուրգի, Լոքենհաուսի, Մարլբորոյի և Չիկագոյի երաժշտական փառատոնների:
2001 թվականին նա արժանացել է Կաննի դասական մրցանակին, 1999 թվականին՝ Էդիսոնյան պարգևին, ինչպես նաև երաժշտության մեջ ունեցած իր ներդրումի համար ստացել է Փիբոդի և Շվեյցարիայի «Ոսկե աղեղ» մրցանակները: Քաշքաշյանը դասավանդել է Ինդիանայի համալսարանում, Ֆրայբուրգի կոնսերվատորիայում և Բեռլինի Հանս Այսլերի անվան երաժշտական ակադեմիայում: Այժմ Քիմ Քաշքաշյանը բնակություն է հաստատել Բոստոնում, և Նոր Անգլիայի կոնսերվատորիայում դասավանդում է կամերային երաժշտություն և ջութակ: Քաշքաշյանը հիմնադիրը և գեղարվեստական ղեկավարն է «Երաժշտություն՝ սննդի համար» նախաձեռնության, որի շրջանակում ելույթ են ունեցել հարյուրավոր արտիստներ, ինչի արդյունքում ավելի քան կես միլիոն կարիքավոր մարդիկ անվճար սնունդ են ստացել:

Лауреат Грэмми альтистка Ким Кашкашян исполнит произведения Комитаса и Мансуряна
Альтистка Ким Кашкашян в рамках 20-го Международного музыкального фестиваля “Ереванские перспективы” выступит в Ереване, исполнив произведения Комитаса и Тиграна Мансуряна.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 сентабря, АРЦАХПРЕСС: Как передает «Арменпресс», на концерте, который состоится 1 октября в концертном зале Арама Хачатуряна, вместе с альтисткй выступят известный исполнитель на ударных инструментах Робин Шулковский и известный композитор Тигран Мансурян в роли пианиста-аккомпаниатора.
Ким Кашкашян в 2013 году удостоилась престижной премии Грэмми. В качестве солистки Кашкашян выступала с оркестрами Берлина, Лондона, Вены, Милана, Нью-Йорка, Кливленда, с музыкантами Эшенбахом, Мета, Вельзеч-Мьостом, Кочишем, Денис Рассел Дэвисом, Блумстедом, Холигером.
Кашкашян с сольными концертами выступала в престижных залах в Вене, Риме, Париже, Берлине, Мюнхене, Токио, Афинах, Лондоне, Нью-Йорке, Бостоне, Чикаго, Сан-Франциско и Филадельфии.
В 2001 году она удостоилась Каннского классического приза, в 1999 году - Эдисоновской премии, а также за свой вклад в музыку получила приз Пибода и “Золотую дугу” Швейцарии. Кашкашян преподавала в Университете Индианы, консерватории Фрайбурга и музыкальной академии им. Ганса Айслера в Берлине. Сейчас Ким Кашкашян живет в Бостоне, и в консерватории Новой Англии преподает камерную музыку и уроки скрипки.
Кашкашян является основателем и художественным руководителем инициативы “Музыка во имя питания”, в рамках которой выступили сотни артистов, в результате чего более полумиллиона нуждающихся получили бесплатное питание.