Դեպի ԵԱՏՄ երկրներ ՀՀ-ի արտահանման ցուցանիշները նկատելի աճել են
ԵԱՏՄ անդամ պետություններում վերջին տարիներին նկատվում է ոչ միայն տնտեսական աճ, այլև որոշակի կայունության ապահովում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30  սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում տնտեսագետ Մերի Հովսեփյանը նշեց, որ ԵԱՏՄ-ի ՀՆԱ-ի աճը 2018 թվականին կազմել է 2,5 տոկոս աճ: Այս համատեքստում առաջատարը եղել է Հայաստանը, որտեղ ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 5,2 տոկոս: Տնտեսագետը նշեց, որ այս միտումները պահպանվում են նաև 2019 թվականին:
«Ինչ վերաբերում է արտաքին առևտրի ծավալներին, ապա 2018 թվականին ԵԱՏՄ-ի այս ցուցանիշը կազմել է 60,2 մլրդ ԱՄՆ դոլար, ինչն աճել է 10,1 տոկոսով: Երբ ուսումնասիրում ենք Հայաստանի արտահանումը, ապա տեսնում ենք, որ 2018 թվականի տվյալներով մեր երկրի արտահանման 29,5 տոկոսը բաժին է ընկել հենց ԵԱՏՄ երկրներին: Այն պարագայում, երբ 2015 թվականին այս ցուցանիշը 13-14 տոկոսով պակաս էր: Ինչը նշանակում է, որ Հայաստանն այս տարիների ընթացքում բավական ակտիվացրել է դեպի ԵԱՏՄ արտահանման ուղղությունը»,-ասաց տնտեսագետը:
Մերի Հովսեփյանն առանձնացրեց այս տարիների ընթացքում արդյունաբերական համագործակցության խորացումը: Չնայած 2018 թվականին Հայաստանում արձանագրվեց հանքարդյունաբերության ցուցանիշի նվազում, այդուհանդերձ, ԵԱՏՄ անդամ երկրների շրջանում մեր երկիրը վերամշակող արդյունաբերության ոլորտում առաջատար է: Այստեղ ունենք 10 տոկոսի աճ: Արդյունաբերական համագործակցության խորացումը կարևորվում է այն հանգամանքով, որ ԵԱՏՄ երկրները ոչ միայն նպատակ ունեն վարել ներմուծման փոխարինման, այլև դեպի երրորդ երկրներ արտահանման խթանման քաղաքականություն:
Տնտեսագետը նշեց, որ այս ընթացքում զգալի աշխատանք է կատարվել ընդհանուր շուկաների ձևավորման ուղղությամբ: Արդեն ավարտին է հասցվել դեղերի, դեղորայքի ընդհանուր շուկայի ձևավորումը, և ընթացքի մեջ են նավթի, նավթամթերքի, էներգետիկ և գազի շուկաների հարցերը: Սահմանվել են վերջնաժամկետներ, և ոչ ուշ, քան 2025 թվականի հունվարի 1-ը այս շուկաները պետք է գործեն:

Год председательства Армении в ЕАЭС отличился рядом достижений: политолог
Армения внесла большой вклад в заключение Соглашения о создании зоны свободной торговли между ЕАЭС и Сингапуром.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 сентабря, АРЦАХПРЕСС: На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» политолог Вардуи Арутюнян отметила, что вопросы Соглашения с ЕАЭС, которое бело подписано в июле этого года в ходе визита премьер-министра Никола Пашиняна в Сингапур, также в повестке заседания.
По словам политолога, проведение заседания Высшего Евразийского экономического совета в Армении является важным событием. Уже в Армении премьер-министр Сингапура, ожидаются визиты президентов Ирана и Молдовы. За время председательства Армении в ЕАЭС зафиксирован ряд достижений. Первое, еще в 2018 году с Ираном было подписано временное соглашение о зоне свободной торговли. Он ратифицирован как Ираном, так и другими государствами-членами ЕАЭС. Планируется, что оно вступит в силу 27 октября этого года и начнет действовать.
“Примечательно, что Армения внесла большой вклад в переговоры с Ираном и успешно завершила переговоры. Значение соглашения с Ираном важно тем, что Армения является единственным государством-членом ЕАЭС, имеющим сухопутную границу с Ираном”, - сказала она.
Вардуи Арутюнян отметила, что в период своего председательства Армения уделяла большое внимание реализации важных приоритетов. Поднятые вопросы касаются реализации задач повестки ЕАЭС и решения существующих проблем. В частности, обеспечение свободного передвижения товаров, рабочей силы, услуг, претворение в жизнь цифровой повестки, формирование общего рынка нефтепродуктов, газа и т. д.
Год председательства Армении важен и тем, что он юбилейный для ЕАЭС. В этом году исполняется пять лет Соглашению по ЕАЭС, 25 лет идее евразийской интеграции. В связи с этим в течение года были проведены многочисленные юбилейные мероприятия.