Աֆղանստանի հարավում պայթյունի զոհերի թիվը հասել Է 20-ի
Աֆղանստանի հարավի Զաբուլի նահանգի Կալաթ քաղաքում ավտոմեքենայի պայթելու հետեւանքով զոհվածների թիվը հասել Է 20-ի, վիրավորվել Է 93 մարդ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով նահանգապետի ներկայացուցիչ Գուլիսլամ Սիյալին:
Ավելի վաղ Սիյալը ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Էր, որ պայթյունից զոհվել Է 12, վիրավորվել ավելի քան 60 մարդ: «Ավտոմեքենայի պայթելու հետեւանքով զոհվել Է 20, վիրավորվել՝ 93 մարդ»,- ասել Է Սիյալը գործակալությանը: Նա նշել Է, որ պայթյունը որոտացել Է Կալաթ քաղաքի կենտրոնական հիվանդանոցի մերձակայքում, բոլոր զոհերը խաղաղ բնակիչներ են, հիվանդներ ու բժիշկներ: Նա հավելել Է, որ վիրավորներին տեղափոխել են մասնավոր կլինիկաներ, քանի որ հիվանդանոցը վնասվել Է պայթյունից:
Պայթյունի պատասխանատվությունն ստանձնել Է «Թալիբան» արմատական խմբավորումը: Գրոհն իրականացվել Է այն բանից երկու օր անց, երբ սեպտեմբերի 17-ին «Թալիբան»-ը, որն սպառնացել Է վիժեցնել սեպտեմբերի վերջին նշանակված նախագահական ընտրությունները, պայթյուններ կազմակերպեց Քաբուլում եւ Փարվանի նահանգում, դրանց զոհ դարձավ 48 մարդ, տուժեց եւս 80 բնակիչ:

Число погибших при взрыве на юге Афганистана возросло до 20 человек
Число погибших при взрыве машины в городе Калат в провинции Забуль на юге Афганистана увеличилось до 20, получили ранения 93 человека.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 сентабря, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Синьхуа со ссылкой на представителя губернатора провинции Гулислама Сияля.
Ранее Сияль заявил РИА Новости, что при взрыве в Калате погибло 12 человек, более 60 ранены.
По словам представителя губернатора, взрыв прогремел возле центральной больницы города, все жертвы - мирные жители, пациенты и врачи. Раненые были направлены в частные клиники в связи с тем, что больница была повреждена при взрыве.
"Двадцать человек погибли и 93 пострадали в результате взрыва машины", - сообщил Сияль агентству. Как отмечает Синьхуа, ранее представитель афганского МВД рассказал, что при взрыве 15 человек погибли и 66 пострадали.
Местный источник сообщал РИА Новости ранее, что взрыв заминированной машины произошел у здания национального директората безопасности (NDS) и также повредил здание местной больницы. Телеканал Tolo News сообщил, что ответственность за взрыв взяла на себя радикальная группировка "Талибан".
Атака произошла через два дня после того, как 17 сентября "Талибан", угрожавший сорвать запланированные на конец сентября президентские выборы, организовал взрывы в Кабуле и провинции Парван, их жертвами стали 48 человек, 80 пострадали.