Արցախի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Վրաստանի և Ուկրաինայի արտաքին գերատեսչությունների հայտարարություններին
Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Արցախում կայացած ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ Վրաստանի և Ուկրանիայի արտաքին գործերի նախարարությունների հայտարարությունների առնչությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ներկայացնում ենք Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը.
Սեպտեմբերի 8-ին Արցախի Հանրապետությունում կայացել են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ, որոնք դարձան Արցախի իշխանությունների և հանրության հերթական նվաճումը հանրապետությունում ժողովրդավարական ինստիտուտների հետևողական զարգացման ու ամրապնդման գործընթացում։
Անցկացված ընտրությունների վերաբերյալ Ադրբեջանի իշխանությունների նյարդային արձագանքը կանխատեսելի էր, որը ոչ միայն Արցախի քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների, այլև, առհասարակ, ժողովրդավարական արժեքների մերժման հերթական դրսևորումը դարձավ։
Տարակուսանք են առաջացնում  Վրաստանի և Ուկրաինայի ԱԳՆ հայտարարությունները, որոնք իրենց ասոցացնում են  Ադրբեջանի հակաժողովրդավարական վարչակարգի հետ։ Այդօրինակ հայտարարությունները ոչ միայն հակասում են ժողովրդավարական արժեքների նկատմամբ Վրաստանի և Ուկրաինայի կողմից հռչակված նվիրվածությանը, այլև հանդիսանում են Արցախի Հանրապետության ներքին գործերին միջամտություն և խախտում են  ժողովուրդների իրավահավասարության և պետությունների ինքնիշխան հավասարության սկզբունքները։
Վրաստանի և Ուկրաինայի ԱԳՆ հայտարարությունները նաև պարունակում են դրույթներ, որոնք խեղաթյուրում են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էությունը՝ նպատակ ունենալով այն ներկայացնել որպես տարածքային վեճ և աջակցություն հայտնել, այսպես կոչված, Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին։
Այս կապակցությամբ վրացական և ուկրաինական կողմերին կցանկանայինք հիշեցնել, որ Ադրբեջանը չունի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններ՝ բացի նրա ռուս-ադրբեջանական հատվածից։ Ավելին՝ վրաց-ադրբեջանական սահմանի զգալի մասը առայսօր վերջնականորեն համաձայնեցված չէ։ Հստակեցված չեն Ադրբեջանի սահմանները ոչ միայն Վրաստանի, այլև հարևան այլ երկրների հետ։ Նրանցից որոշների հետ անգամ չի սկսվել սահմանազատման և սահմանների եզրանշման գործընթացը։
Կոչ ենք անում Վրաստանի և Ուկրաինայի իշխանություններին հավատարիմ մնալ իրենց հռչակած արժեհամակարգին՝ հիմնված ժողովրդավարական սկզբունքների, մարդու իրավունքների և ազատությունների վրա, և հետագայում զերծ մնալ այնպիսի հայտարարություններից, որոնք վերաբերում են միջազգային հիմնարար փաստաթղթերում ամրագրված՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների իրացմանը։

Artsakh comments on statements of Georgian and Ukrainian foreign ministries
The foreign ministry of Artsakh commented on the statements made by foreign ministries of Georgia and Ukraine over the recent elections of local self-government bodies in Artsakh, press service of Artsakh MFA stated.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 18,  ARTSAKHPRESSThe full text of the comment is presented below:
“On September 8, elections to local self-government bodies were held in the Republic of Artsakh, which became another achievement of Artsakh authorities and society in the process of the consistent development and strengthening of democratic institutions in the republic.
Azerbaijan’s nervous reaction to the elections was predictable and became another manifestation of not only the denial of the fundamental rights of Artsakh citizens, but also the rejection of democratic values in general.
The statements of the Foreign Ministries of Georgia and Ukraine, which associated themselves with the anti-democratic regime of Azerbaijan were perplexed. Such statements not only contradict the declared commitment by Georgia and Ukraine to democratic values, but also constitute interference in the internal affairs of the Artsakh Republic and violate the principles of equal rights of peoples and sovereign equality of states.
Statements by the Foreign Ministries of Georgia and Ukraine also contain provisions that distort the essence of the Azerbaijani-Karabakh conflict with the aim to reduce it to a territorial dispute and express support for the internationally recognized borders of Azerbaijan.
In this regard, we would like to remind the Georgian and Ukrainian sides that Azerbaijan does not have internationally recognized borders, except for its Russian-Azerbaijani section. Moreover, a significant segment of the Georgian-Azerbaijani border has not yet been finalized. The borders of Azerbaijan are not defined, not only with Georgia, but also with other neighboring countries. With some of them, the delimitation and demarcation of borders has not even begun.
We call upon the authorities of Georgia and Ukraine to remain committed to the declared system of values based on democratic principles and respect for human rights and freedoms and in the future refrain from the statements regarding the realization by the citizens of the Republic of Artsakh of their fundamental rights, which are enshrined in fundamental international documents”.