Արցախի թեմի վերաբացման 30-ամյակին նվիրված՝ «Մատենադարան-Գանձասար»-ում կկազմակերպվի նոր ցուցադրություն
«Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնում սեպտեմբերի 25-ից կբացվի նոր ցուցադրություն՝ նվիրված Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի վերաբացման 30-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնի տնօրեն Արամ Թորոսյանը և ավելացրել, որ ցուցադրվելու են Արցախի թեմի վերջին (մինչև թեմի վերաբացումը) առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Հակոբյանի գրած ու ստացած նամակներից մի քանիսը և լուսանկարներ:
«Սեպտեմբերի 29-ին Գանձասարում, որը 1925 թ. փետրվարի 26-ին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գևորգ Ե Սուրենյանցի կոնդակով դառնում է Արցախի թեմի հոգևոր կենտրոն, մեծ շուքով կնշվի թեմի վերաբացման 30-ամյակը: «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնի զբոսավարներն այցելուներին համառոտ կներկայացնեն նաև թեմի պատմությունը»,- նշել է Ա. Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ սեպտեմբերի 25-ից ցուցադրվելու են արխիվային նյութեր և լուսանկարներ՝
1. Վրթանես ծ. վարդապետ Հակոբյանի տեղեկագիրը Արցախի թեմի գյուղերի հոգևոր վիճակի մասին։
2. Ն. Մառի աշակերտ Շահումյանցի՝ Արցախում լինելու և Ղարաբաղի բարբառը ուսումնասիրելու մասին։
3. Գերագույն հոգևոր խորհրդի խտրական վերաբերմունքի պատճառով Վրթանես սրբազանի՝ թեմից հեռանալու մասին։
4. Վրթանես սրբազանի շնորհակալական նամակը Գարեգին արքեպիսկոպոս Հովսեփյանին՝ ի պատասխան իր եպիսկոպոս ձեռնադրման առթիվ շնորհավորանքի։
5. Մտորումներ Գարեգին արքեպիսկոպոս Հովսեփյանի «Խաղբակյանք և Պռոշյանք» երկի տպագրության շուրջ։
6. Վրթանես սրբազանի նկատմամբ Գերագույն հոգևոր խորհրդի խտրական վերաբերմունքի մասին։
7. Տեղական իշխանություններից թույլտվություն խնդրելու և Արցախի թեմի վանքերն ու եկեղեցիները այցելելու մասին:

В центре "Матенадаран-Гандзасар" будет организована новая выставка, посвященная 30-летию воссоздания Арцахской епархии
С 25 сентября в научно-культурном центре "Матенадаран-Гандзасар" будет организована новая выставка, посвященная 30-летию воссоздания Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви.
В центре
СТЕПАНАКЕРТ, 16 сентября, АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил директор научно-культурного центра "Матенадаран-Гандзасар" Арам Торосян, отметив, что на выставке будут представлены некоторые из фотографий и писем, написанных и полученных предводителем Арцахской епархии (до воссоздания) епископом Вртанесом Акопяном.
«29 сентября в Гандзасаре, который 26 февраля  1925 года согласно кондаку Католикоса Всех Армян Геворга Суренянца становится духовным центром Арцахской епархии, с большим размахом будет отмечаться 30-летие воссоздания епархии. Гиды научно-культурного центра "Матенадаран-Гандзасар" кратко представят посетителям историю епархии», - сказал А. Торосян.