ՀՀ ԱԺ-ն ընդունեց ՀԱՊԿ ղեկավար մարմնում Վարչապետի ներկայությունն ապահովող օրինագիծը
ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում Վարչապետի ներկայությունն ապահովող օրինագիծը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «2002 թվականի հոկտեմբերի 7-ի` Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության կանոնադրությունում փոփոխություններ կատարելու մասին» երկրորդ արձանագրությունը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը խորհրդարանն ընդունեց միաձայն:
Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա ՀԱՊԿ խորհրդի կազմի մեջ մտնել այն երկրների կառավարությունների ղեկավարներին, որոնց պետության օրենսդրությամբ դա նախատեսված է:
«Նպատակը միակն է` քանի որ մեզ մոտ տեղի են ունեցել Սահմանադրական փոփոխություններ, և մինչ այդ ՀԱՊԿ-ում նախատեսվում էր, որ ղեկավար մարմնում են պետությունների ղեկավարները, ապա անհրաժեշտություն առաջացավ, որ կատարվի փոփոխություն՝համաձայն որի կարող է լինել նաև Վարչապետը, եթե սահմանադրորեն դա նախատեսված է»,- նշել է հիմնական զեկուցող, Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:

НС приняло законопроект, обеспечивающий присутствие премьер-министра в руководящем органе ОДКБ
Национальное собрание РА приняло законопроект, обеспечивающий присутствие премьер-министра в Организации договора о коллективной безопасности.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 сентабря, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, проект закона О ратификации второго протокола “О внесении изменений в Устав Организации договора о коллективной безопасности от 7 октября 2002 года” был принят единогласно.
Принятие проекта главам правительств стран, законодательством которых это предусмотрено, даст возможность войти в состав Совета ОДКБ.
“Цель одна единственная, поскольку у нас произошли конституционные изменения, и до этого в ОДКБ предусматривалось, что в руководящем органе находятся главы государств, то возникла необходимость внесения изменений, согласно которым в нем может быть и премьер-министр, если это предусмотрено Конституцией”, - отметил основной докладчик, заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян.