Մադուրոն Ազգային անվտանգության խորհուրդ է գումարել Կոլումբիայից ագրեսիայի սպառնալիքի առաջ
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է անվտանգության խորհուրդ գումարելու մասին Կոլումբիայից ագրեսիայի սպառնալիքի առաջ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Որպես պետության եւ կառավարության ղեկավար՝ ես որոշում եմ ընդունել Ազգային անվտանգության խորհուրդ գումարելու մասին, որը որոշումներ կընդունի Վենեսուելայի հասցեին Կոլումբիայի կառավարության մարտական սպառնալիքների վերաբերյալ»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Մադուրոն խորհրդի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ:
Ավելի վաղ նա հայտարարել էր սեպտեմբերի 10-ին Կոլումբիայի սահմանին խոշորածավալ զորավարժությունների մեկնարկի մասին, որոնք կտեւեն մինչեւ սեպտեմբերի 28-ը: Այս ժամկետում պետք է պատրաստության բերվեն սպառազինության բոլոր համակարգերը:
Վենեսուելայի նախագահի խոսքով՝ մոբիլիզացիայի մասին որոշումն ընդունվել է Կոլումբիայի սահմանին իրադարձությունների վերաբերյալ ռազմավարական հրամանատարության տվյալների վերլուծության հիման վրա: Կարակասը Բոգոտայի կողմից ագրեսիա է զգում, հայտարարել է Մադուրոն: Նա շեշտել է, որ Կոլումբիայի բռնության քաղաքականությունը պետք է Կոլումբիայում մնա, այն Վենեսուելային հարկավոր չէ:
Հունվարի 21-ին Վենեսուելայում զանգվածային բողոքի ցույցեր էին սկսվել երկրի նախագահ Մադուրոյի դեմ նրա երդմնակալությունից կարճ ժամանակ անց: Հունվարի 23-ին ընդդիմության վերահսկողության տակ գտնվող Ազգային ասամբլեայի ղեկավար Խուան Գուայդոն իրեն հռչակել էր նախագահի պաշտոնակատար։ Նրան այդ պաշտոնում ճանաչել էր ԱՄՆ-ն, որին միացել էին Լիմայի խմբի երկրները (բացի Մեքսիկայից), Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունը եւ ԵՄ երկրների մեծ մասը։
Պետության գործող նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն տեղի ունեցածն անվանել էր հեղաշրջում եւ հայտարարել ԱՄՆ-ի հետ դիվանագիտական կապերը խզելու մասին։ Մադուրոյին աջակցություն էին հայտնել Ռուսաստանը, Բելառուսը, Բոլիվիան, Իրանը, Չինաստանը, Կուբան, Նիկարագուան, Սալվադորը, Սիրիան եւ Թուրքիան։  Մոսկվայում Գուայդոյի «նախագահական կարգավիճակը» անվանել էին գոյություն չունեցող:

Мадуро созвал Совет по нацбезопасности перед угрозой агрессии Колумбии
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил о созыве Совета по национальной безопасности перед угрозой военной агрессии со стороны Колумбии.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 сентабря, АРЦАХПРЕСС:
«Как руководитель государства и правительства я принял решение созвать Совет национальной безопасности, который будет принимать решения относительно воинствующих угроз правительства Колумбии в адрес Венесуэлы», - заявил Мадуро на встрече с членами совета.
Ранее он объявил о старте 10 сентября масштабных военных учений на границе с Колумбией, которые продлятся до 28 сентября. В эти сроки должны быть приведены в готовность все системы вооружений.
По словам президента Венесуэлы, решение о мобилизации принято на основании анализа данных стратегического командования армии о событиях на границе с Колумбией. Каракас испытывает агрессию со стороны Боготы, заявлял Мадуро. Он подчеркнул, что политика насилия Колумбии должна остаться в Колумбии, она не нужна в Венесуэле.
В Венесуэле 21 января начались массовые протесты против президента Мадуро вскоре после приведения его к присяге. Глава Национальной ассамблеи, подконтрольной оппозиции, Хуан Гуаидо незаконно провозгласил себя временным главой государства. Ряд стран Запада во главе с США заявили о признании Гуаидо.
В свою очередь Мадуро назвал главу парламента марионеткой США. Россия, Китай, Турция и ряд других стран поддержали Мадуро как легитимного президента. В Москве назвали «президентский статус» Гуаидо несуществующим.