Բրիտանիան հոկտեմբերի 31-ին կլքի ԵՄ-ն, չնայած խորհրդարանի դիմադրությանը. Ջոնսոն
Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ի կազմից դուրս կգա հոկտեմբերի 31-ից ոչ ուշ, չնայած Brexit-ի նոր հետաձգման հասնելու բրիտանական խորհրդարանի փորձերին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին սեպտեմբերի 9-ին հայտարարել Է Միացյալ Թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը՝ Իռլանդիայի իր պաշտոնակից Լեո Վարադքարի հետ Դուբլինում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Ինչպես հասկանում են ԵՄ-ում ամենուրեք, ներառյալ Դուբլինը, Brexit-ին նվիրված բանակցություններն ու բանավեճերն արդեն չափազանց երկար են շարունակվում: Այնտեղ ցանկանում են փակել այդ հարցը, եւ ես նույնն եմ ցանկանում: Մենք ԵՄ-ից դուրս կգանք հոկտեմբերի 31-ին, եւ ես վստահ եմ՝ խորհրդարանականները կհասկանան, որ դա իմաստուն որոշում Է՝ հիմնված ժողովրդավարական հանրաքվեի արդյունքների հարգման վրա: Ինձ բնավ չի վախեցնում այն, ինչ կարող Է տեղի ունենալ խորհրդարանում, քանզի ես գտնում եմ, որ բրիտանական ժողովուրդը ցանկանում Է, որ մենք գործարք կնքենք ԵՄ-ի հետ եւ հանրակցությունը լքենք հոկտեմբերի 31-ին»,-ասել Է Ջոնսոնը, հավելելով, որ հավատում Է «մինչեւ հոկտեմբերի 18-ը գործարքի հասնելու հնարավորությանը»:
Վարադքարն իր հերթին հայտարարել Է, որ Լոնդոնի եւ Բրյուսելի միջեւ գործարքը դեռեւս հնարավոր Է, թեեւ դա չափազանց բարդ խնդիր Է: Իռլանդիայի կառավարության ղեկավարն ընդգծել Է, որ պատրաստ Է լսել Ջոնսոնի ցանկացած առաջարկություն, բայց պնդում Է «բեքստոպի» ռեժիմի կիրառումը, որը կոչված Է թույլ չտալու կոշտ սահմանի հայտնվելը Իռլանդիայի Հանրապետության եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի միջեւ Brexit-ից հետո: Լոնդոնի գլխավոր պահանջներից մեկը, ընդհակառակը, ԵՄ-ի հետ համաձայնագրից «բեքստոպի» մասին դրույթների բացառումն Է, սակայն Վարադքարի խոսքով, «բեքստոպին» վերաբերող պարզորոշ ամրագրված եւ իրավաբանորեն պարտավորեցնող պայմանավորվածությունները չի կարելի փոխարինել «բանավոր խոստումներով», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Джонсон: Британия покинет ЕС 31 октября, несмотря на сопротивление парламента
Великобритания выйдет из состава ЕС не позднее 31 октября, несмотря на попытки британского парламента добиться новой отсрочки Brexit.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 сентабря, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в понедельник премьер-министр Соединенного Королевства Борис Джонсон в ходе совместной пресс-конференции в Дублине со своим ирландским коллегой Лео Варадкаром.
"Как понимают везде в ЕС, включая Дублин, посвященные Brexit переговоры и дискуссии продолжаются уже слишком долго. Там хотят закрыть этот вопрос, и я хочу того же. Мы выйдем из ЕС 31 октября, и я уверен, что парламентарии поймут, что это мудрое решение, основанное на уважении результатов демократического референдума. Меня совершенно не пугает то, что может произойти в парламенте, так как я считаю, что британский народ хочет, чтобы мы заключили сделку с ЕС и покинули сообщество 31 октября", - сказал Джонсон, добавив, что верит "в возможность добиться сделки к 18 октября".
Варадкар также заявил, что сделка между Лондоном и Брюсселем по-прежнему достижима, хотя это и является крайне сложной задачей. Глава ирландского правительства подчеркнул, что готов выслушать любые предложения Джонсона, однако настаивает на применении режима "бэкстоп", который призван не допустить появления жесткой границы между Республикой Ирландия и Северной Ирландией после Brexit. Одним из главных требований Лондона, напротив, является исключения положений о "бэкстопе" из соглашения с ЕС, однако, по словам Варадкара, четко прописанные и юридически обязывающие договоренности, касающиеся "бэкстопа", нельзя заменять "простыми обещаниями".