ՏԻՄ ընտրությունները համապատասխանում էին միջազգային չափորոշիչներին. Վլադիմիր Վարդանյան
Արցախի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները կազմակերպված էին հավուր պատշաճի և համապատասխանում էին նման ընտրություններին ներկայացվող միջազգային չափորոշիչներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ առկա էին որոշ տեխնիկական հարցեր: Մի շարք խնդիրներ էլ կապված են եղել օրենսդրական կանոնակարգումների հետ, որոնք հնարավոր է լուծել տեսանելի ապագայում:
«Ընդհանուր առմամբ, այն, ինչ մենք տեսանք թե՛ Ստեփանակերտում, թե՛ շրջկենտրոններում և թե՛ առանձին համայնքներում բավականաչափ ոգևորիչ էր: Չափազանց կարևոր է, որ Արցախի բնակչությունը գիտակցում է այն քաղաքացիական պարտավորությունը, որը փոխկապակցված է ընտրությունների հետ, և այդ ընտրությունները այն ժողովրդավարական հենքն են, որն ընկած է հայոց պետականության հիմքում: Արցախում տեղական ինքնակառավարման ավանդույթները ավելի խորքային են, քանի Հայաստանի տարածքում՝ հաշվի առնելով այն դրական փորձը, որը եղել է Արցախի բնակչության ներքին կյանքի կազմակերպման առումով: Սա ստեղծում է մեծ ժողովրդավարական կապիտալ հետագա գործընթացները կազմակերպելու համար»,- նշել է Վ. Վարդանյանը:

Artsakh local self-government elections held in line with international standards
The local self-government elections in Artsakh were organized in a proper way and in line with international standards.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 9,  ARTSAKHPRESSAs “Artsakhpress” reports, Chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly of the Republic of Armenia Vladimir Vardanyan told a press conference on September 9.
According to him, there were some technical issues. A number of issues have been linked to legislative regulations that  can be resolved in the foreseeable future.
“Overall, what we observed in Stepanakert, in the regional centers and in some communities was quite encouraging. It is extremely important that the population of Artsakh is aware of the civic duty.
The traditions of local self-government in Artsakh are deeper than in the territory of Armenia, taking account the positive experience that was in terms of organizing the inner life of the population of Artsakh. This creates great democratic capital for organizing further processes, " said Vardanyan.