Ֆրանսիայում ամառային տապը խլել է 1500 մարդու կյանք
Ֆրանսիայում ամառային տապը խլել է 1500 մարդու կյանք, սակայն հանրության շրջանում իրազեկման արշավը փրկել է բազմաթիվ կյանքեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այդ մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի առողջապահության նախարար Ագնես Բուզինը, հաղորդում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ զոհվածների կեսը 75-ից բարձր տարեկան էր: Նախարարը հայտնել է, որ տապը Ֆրանսիայում տեւել է 18 օր:
Այդուհանդերձ, նա նշել է, որ այս տարի զոհերի թիվն ավելի քիչ էր, քան 2003 թվականին էր, երբ սարսափելի տապի հետեւանքով զոհվել էր 15 000 մարդ: «Մենք հասել ենք հաջողության կանխարգելման, գործուն ուղերձների շնորհիվ, որի վրա ուշադրություն է դարձրել Ֆրանսիայի բնակչությունը. հրանավոր է դարձել կրճատել մահացությունը 10 անգամ»:
Նշենք, որ այս տարի հունիսին եւ հուլիսին օդի ջերմաստիճանը Ֆրանսիայի մի քանի շրջաններում, այդ թվում՝ Փարիզում, կազմել է 43 աստիճան եւ ավել:

Летняя жара во Франции унесла жизни 1500 человек
Летняя жара во Франции унесла жизни 1500 человек, но кампания по информированию общественности спасла много жизней.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 сентабря, АРЦАХПРЕСС:  Об этом заявила министр здравоохранения Франции Агнес Бузин, передает AP.
По ее словам, половине из погибших было более 75 лет. Министр сообщила, что жара продлилась во Франции 18 дней.
Тем не менее, она отметила, что в этот раз число жертв меньше, чем в 2003 году, когда адская жара «убила» 1500 человек. «Мы добились успеха, благодаря профилактике, действенным посланиям, на которые обратило внимание французское население, снизить смертность удалось в 10 раз».
Отметим, что в этом году в июне и июле температура воздуха в некоторых регионах Франции, в том числе Париже составила 43 градуса и выше.