Սեպտեմբերի 10-ին Apple-ը ցույց կտա երեք նոր iPhone
Սեպտեմբերի 10-ին՝ իր ամենամյա շնորհանդեսի ժամանակ, Apple-ը, ինչպես եւ անցած տարի, ցույց կտա երեք նոր iPhone. հիմնական մոդելը, դրա մեծ դիսփլեյով տարբերակը եւ ավելի մատչելի սարքը (2018 թվականին դա iPhone XR-ն էր), տեղեկացել է Bloomberg-ը: Նոր սմարթֆոնի անունը դեռեւս հայտնի չէ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում է News.am-ն, Apple-ն ավանդաբար չի բացահայտում, թե ինչպիսի ապրանքներ ցույց կտա միջոցառման ժամանակ:
Ամենայն հավանականությամբ՝ 2019 թվականին iPhone-ը կունենա մեկական հավելյալ տեսախցիկ: iPhone XR-ի փոխարինողը կունենա երկու տեսախցիկ, կավելանա տեսաօբյեկտիվը:  Հիմնական մոդելները կունենան երեք տեսախցիկներ, կավելանա լայն անկյուն ունեցող լինզան: Bloomberg-ը խոստանում է, որ կմեծանա լուսանկարների կարգավորումը եւ զգալիորեն կլավանա վիդեոյի որակը: iPhone-ը կկարողանա օգտագործել արհեստական ինտելեկտ լուսանկարները մշակելու եւ տեսանյութերը խմբագրելու համար հենց տեսագրության ժամանակ: Բացի այդ, ուշադրություն կդարձվի ոչ բավարար լուսավորության դեպքում նկարահանմանը: Կթարմացվի դեմքերը ճանաչելու Face ID տեխնոլոգիան. հեռախոսը կկարողանա ճանաչել սեփականատիրոջը, եթե անգամ դրված լինի սեղանին. հենց տեսախցիկին ուղղված հայացքը չի պահանջվի:
Բացի այդ, Apple-ը կավելացնի iPhone-ում ուրիշ սարքերի անլար լիցքավորման գործառույթը, օրինակ,  Apple Watch ժամացույցի կամ AirPods ականջակալների համար:
iPhone-ն ավելի ամուր կդառնա. Apple-ն օգտագործում է ավելի կայուն ապակի: Բացի այդ, կուժեղացնի ջրից պաշտպանությունը. գաջեթները հնարավոր կլինի ջրի տակ պահել մի քանի ժամ 30 րոպեի փոխարեն, ինչպես iPhone XS-ի դեպքում էր: iPhone XR-ի ժառանգորդը կթողարկվի նոր՝ կանաչ գույնով, բոլոր նորույթները կստանան ավելի արագ A13 պրոցեսորը:
Ընկերությունը մտադիր է թարմացնել Apple Watch ժամացույցը. փոփոխությունները կվերաբերեն ծրագրային ապահովությանն ու արտաքին տեսքին, գրում է Bloomberg-ը: Ընկերությունն, ըստ ամենայնի, կթողարկի ժամացույցը երկու նոր նյութից՝ կերամիկայից եւ տիտանից: Կարող են թողարկվել նոր գոտիներ ժամացույցի համար: Բացի այդ, կթարմանա ծրագրային ապահովությունը watchOS ժամացույցների համար: Ակնկալվող գլխավոր նոր գործառույթներից մեկը քնի հսկողությունն է: Բացի iPhone-ից, Apple-ը պատրաստում է նաեւ թարմացված iPad-ն ու Mac համակարգիչները, հայտնել են Bloomberg-ի աղբյուրները: Սակայն պարբերականը ենթադրում է, որ ընկերությունը սեպտեմբերի 10-ին չի ցուցադրի դրանք եւ շեշտը կդնի iPhone-ի վրա: Bloomberg-ի զրուցակիցները նաեւ պնդել են, որ ընկերությունն աշխատում է AirPods ականջակալները եւ HomePod խելացի բարձրախոսները թարմացնելու ուղղությամբ: Սակայն հայտնի չէ՝ կցուցադրի արդյոք Apple-ն այդ ապրանքներից որեւէ մեկը առաջիկայում:

Что покажет Apple 10 сентября?
Как будут называться новые устройства, пока неизвестно. Apple традиционно не раскрывает, какие продукты покажет во время мероприятия.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 сентабря, АРЦАХПРЕСС: На своей ежегодной презентации 10 сентября Apple, как и год назад, покажет три новых iPhone: основную модель, ее версию с большим дисплеем и аппарат подешевле (в 2018 году он назывался iPhone XR), узнал Bloomberg. Как будут называться новые устройства, пока неизвестно. Apple традиционно не раскрывает, какие продукты покажет во время мероприятия.
Вероятнее всего, iPhone 2019 года получат по одной дополнительной камере. У сменщика iPhone XR их станет две, добавят телеобъектив. У основных моделей будет по три камеры, добавится широкоугольная линза. Bloomberg обещает, что увеличится разрешение фотографий и заметно улучшится запись видео. iPhone сможет использовать искусственный интеллект для обработки фото и редактирования видео прямо во время записи. Кроме того, уделят внимание съемке при недостатке света. Обновят технологию распознавания лица Face ID: телефон сможет узнать владельца, даже если будет лежать на столе: взгляд прямо в камеру не потребуется, пишет Forbes
Кроме того, Apple добавит в iPhone функцию беспроводной зарядки других устройств, например, часов Apple Watch или наушников AirPods. Такую опцию представила в феврале Samsung: ее флагманский смартфон Galaxy S10 способен заряжать аксессуары, если положить их на заднюю панель. Из-за нововведения изменится расположение «яблочка», логотипа Apple на iPhone: он разместится по центру задней стороны устройства, чтобы пользователи знали, куда класть гаджеты для подзарядки.
iPhone станут крепче: Apple использует более устойчивое стекло. Кроме того, усилит влагозащиту: гаджеты можно будет держать под водой несколько часов, а не полчаса, как в случае с iPhone XS. Преемник iPhone XR выйдет в новом зеленом цвете, все новинки получат более быстрый процессор A13.
Компания намерена обновить часы Apple Watch. Изменения коснутся внешнего вида и программного обеспечения, пишет Bloomberg. Компания, скорее всего, выпустит часы с корпусами из двух новых материалов – керамики и титана. Могут появиться новые ремешки. Помимо этого, обновится программное обеспечение для часов watchOS до шестой версии. Одна из главных ожидаемых новых функций – отслеживание сна.
Помимо iPhone, Apple готовит также обновленные iPad и компьютеры Mac, сообщали источники Bloomberg. Но издание предполагает, что компания 10 сентября их не покажет и сделает фокус на iPhone. Собеседники Bloomberg утверждали также, что компания работает над обновлениями для наушников AirPods и умной колонки HomePod. Кроме того, в коде операционной системы iOS пользователи нашли упоминание локаторов — меток, которые можно добавить на одежду или предметы, чтобы отслеживать их местоположение. Покажет ли Apple что-то из этих продуктов — неизвестно. На мероприятии в марте 2019 года компания анонсировала запуск стримингового сервиса Apple TV+ и игрового Apple Arcade. Тогда производитель обещал запустить их осенью. Скорее всего, Apple уделит им какое-то внимание 10 сентября, полагает Engadget. Кроме того, весной Apple анонсировала значительное обновление операционной системы iOS для смартфонов и запуск отдельной iPad OS, которые были также запланированы на осень.