ՌԴ-ում մայրաքաղաքի օրվան նվիրված համերգի ժամանակ ներկայացվել է հայկական «Բերդ» հնագույն պարը (տեսանյութ)
Մոսկվայի օրվան նվիրված տոնական միջոցառման ժամանակ ելույթ են ունեցել ՌԴ մայրաքաղաքում բնակվող ժողովուրդների ազգային մշակույթը ներկայացնող համույթներ և կատարողներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում է Tert.am-ն, մոսկվացիների և հյուրերի համար բեմից հնչել է Եղիշե Չարենցի «Ես իմ անուշ Հայաստանի» բանաստեղծությունը ինչպես հայերեն, այնպես էլ ռուսերեն թարգմանությամբ: Այնուհետև Ջիվան Գասպարյան կրտսերի դուդուկի հնչյունների ներքո ելույթ է ունեցել «Հայաստանի գույներ» պարի համույթը՝ ներկայացնելով հայկական «Բերդ» հնագույն պարը:
Մոսկվայի 872-ամյակին նվիրված համերգին նախօրեին ներկա են գտնվել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը, վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:

The celebratory events on the 872nd anniversary of Moscow have gotten underway in the Russian capital city, News.am reports.
Ancient Armenian national dance shown to Russia’s Putin
STEPANAKERT, SEPTEMBER 9,  ARTSAKHPRESS: Groups and ensembles performed on the festive stage devoted to Moscow Day, and presented the national culture of the peoples living in the capital city.
In this connection, a well-known poem by famous Armenian poet Yeghishe Charents was recited in Armenian and Russian for Muscovites and guests of the Russian capital city, and an Armenian dance ensemble performed the ancient Armenian Berd (fortress) dance under the tunes of the duduk.
Russian President Vladimir Putin and Moscow Mayor Sergey Sobyanin also were on hand at this concert dedicated to Moscow Day.