Մասիս Մայիլյանը և Զոհրաբ Մնացականյանն ամփոփել են ԱՀ և ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատների համատեղ խորհրդակցության արդյունքները
Այսօր կայացած ԱՀ և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունների կենտրոնական ապարատների համատեղ խորհրդակցությունից հետո երկու գերատեսչությունների ղեկավարներ Զոհրաբ Մնացականյանը և Մասիս Մայիլյանն ամփոփել են հանդիպման արդյունքները, ապա պատասխանել լրագրողների կողմից բարձրացված հարցերին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ`  իր խոսքում ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ խորհրդանշական է, որ դիվանագիտական և հյուպատոսական ծառայությունների ղեկավարների այցն ավարտվում է Արցախում:
«Մեր դեսպանահավաքը տարբեր առումներով ուներ կարևորություն: Նախ և առաջ շատ կարևոր է այսօր լինել Արցախում և միասին տոնել Արցախի Հանրապետության հռչակման 28-րդ տարեդարձը: Մյուս կարևոր հարցը թերևս այն է, որ մենք միանշանակ նպատակ ունենք օգտագործելու այս առիթը մեր դիվանագիտական անձնակազմերի և ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության աշխատակիցների միջև խորացնելու ու ամրապնդելու երկխոսությունը: Միասին աշխատելու համար ունենք բավական հստակ ձևավորված օրակարգ, որպեսզի ավելի համապարփակ և համալրված կատարենք մեր մոտեցումները ու գնահատականներն առաջին հերթին ԼՂՀ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի ենթատեքստում, ինչպես նաև օրակարգային բազմաթիվ այլ հարցերում»,- մանրամասնել է Զ. Մնացականյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևոր է հատկապես ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի և դիվանագիտական կորպուսի միջև տեղի ունեցած հանդիպումը, որը հնարավորություն տվեց առաջին դեմքից լսել առկա բոլոր գերակայությունների մասին, անվտանգության և զարգացման օրակարգերի վերաբերյալ:
Իր հերթին ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել հանդիպումը և նշել, որ վերջին տարիների համար սա աննախադեպ խորհրդակցություն էր երկու հայկական հանրապետությունների արտաքին գործերի նախարարությունների կենտրոնական ապարատների ու արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական և հյուպատոսական ծառայությունների ղեկավարների միջև: Վերջին նման հանդիպումը տեղի է ունեցել 2003 թ.-ին:
«Այսօր ունեցել ենք օգտակար քննարկում, որը հնարավորություն տվեց մտքեր փոխանակելու և տարբեր հարցեր քննարկելու: Արտերկրում աշխատող մեր գործընկերները ևս բարձր են գնահատել խորհրդակցությունների արդյունքները ու աշխատելու են առաջ քաշել հայկական շահերի պաշտպանությունը»,- ավելացրել է Մ. Մայիլյանը:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարին ուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -65-:

Масис Маилян и Зограб Мнацаканян подвели итоги совместного совещания центральных аппаратов МИД Республики Арцах и Республики Армении
После состоявшегося 2 сентября совместного совещания центральных аппаратов министерств иностранных дел Республики Арцах и Республики Армения министры Масис Маилян и Зограб Мнацаканян подвели итоги встречи и ответили на вопросы журналистов.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 сентября, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент "Арцахпресс", в своем выступлении министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян сказал, что символично завершать встречу глав дипломатических и консульских служб в Арцахе.
«Наши дипломатические консультации важны во многих отношениях. Прежде всего, очень важно находиться в этот день в Арцахе и вместе отмечать 28-ю годовщину провозглашения Республики Арцах. Другой важный вопрос заключается в том, что у нас есть четкое намерение воспользоваться этой возможностью для углубления и укрепления диалога между сотрудниками нашей дипслужбы и Министерством иностранных дел Республики Арцах. У нас довольно четкая повестка дня для формирования всеобъемлющих и взаимодополняющих подходов и оценок, в первую очередь в контексте мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также во многих других вопросах повестки дня», - сказал З. Мнацаканян.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул важность проведения встречи с президентом Республики Арцах Бако Саакяном и дипломатическим корпусом, которая дала возможность из первых уст услышать обо всех существующих приоритетах, повестке дня в области безопасности и развития.
В свою очередь, министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян высоко оценил встречу и отметил, что это было первое за многие годы в подобном формате совместное совещание между центральными аппаратами министерств иностранных дел двух армянских республик и главами дипломатических и консульских служб РА за рубежом. Последняя такая встреча состоялась в 2003 году.
«Сегодня у нас состоялась полезная дискуссия, которая позволила нам обменяться идеями и обсудить различные вопросы. Наши партнеры, работающие за рубежом, также высоко оценили результаты встречи и, в дальнейшем, будут содействовать защите интересов Армении», - добавил М. Маилян.