Իտալիայի խորհրդարանի ստորին պալատը դադարեցրեց աշխատանքը. ANSA
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես օգոստոսի 21-ին հայտնել Է ANSA գործակալությունը, պատգամավորական խմբակցությունների ղեկավարները որոշել են չեղարկել վարչապետ Ջուզեպե Կոնտեի՝ ավելի վաղ պլանավորված ելույթը, որն օգոստոսի 20-ին հրաժարական Է տվել:
«Պատգամավորները կհավաքվեն նիստի, որտեղ կհայտարարեն պաշտոնաթողության փաստի մասին: Կառավարական ճգնաժամի կապակցությամբ հետաձգվել Է նաեւ խորհրդարանականների թվի կրճատման մասին օրինագծի քննարկումը»,-ասված Է հայտարարության մեջ, որը մեջբերում Է գործակալությունը:
Երեքշաբթի «հինգ աստղի» շարժում» եւ «Լիգա» կուսակցություններից բաղկացած կոալիցիոն կառավարության ղեկավար Կոնտեն հրաժարական Է տվել: Նրան այդ որոշմանն են դրդել իր տեղակալ, ներքին գործերի նախարար եւ «Լիգա»-ի առաջնորդ Մատեո Սալվինիի հայտարարությունները, որն օգոստոսի 8-ին ասել Էր, թե կառավարող մեծամասնություն գոյություն չունի, ինչպես նաեւ կոչ Էր արել անցկացնել նոր ընտրություններ: Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելան օգոստոսի 21-ին քաղաքական կոնսուլտացիաներ Է սկսում պարզելու՝ հնարավոր Է արդյոք խորհրդարանում այլընտրական մեծամասնության ձեւավորումը, որը կպաշտպաներ նոր կառավարությանը: Խորհրդարանի պահպանման անհնարինության դեպքում այն նախագահական հրամանագրով կարձակվի եւ այնուհետեւ կնշանակվի նոր ընտրությունների ամսաթիվը (հնարավոր Է հոկտեմբերին), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: нижняя палата парламента Италии приостановила работу
Нижняя палата итальянского парламента приостановила свою работу. Как сообщает в среду агентство ANSA, главы депутатских фракций решили отменить запланированное ранее выступление премьер-министра Джузеппе Конте, который во вторник подал в отставку.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 августа, АРЦАХПРЕСС: "Депутаты соберутся на формальное заседание, на котором объявят о факте отставки. В связи с правительственным кризисом отложено и обсуждение законопроекта о сокращении числа парламентариев", - говорится в заявлении, которое приводит агентство.
Во вторник глава коалиционного правительства в составе партий "Движение "5 звезд" и "Лига" Конте подал в отставку. К этому решению его подтолкнули заявления его заместителя, главы МВД и лидера "Лиги" Маттео Сальвини, который 8 августа заявил, что правящего большинства не существует, а также призвал к проведению новых выборов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Президент Серджо Маттарелла начинает в среду политические консультации с целью выяснения, возможно ли в парламенте формирование альтернативного большинства, которое бы поддержало новое правительство. В случае отсутствия возможности сохранения парламента, президентским указом он будет распущен и затем назначена дата новых выборов (возможно в октябре).