Արցախում առաջին կիսամյակում ծնվել է 973 երեխա
Ընթացիկ տարվա հունվար-հունիսին Արցախում ծնվածների թիվը կազմել է 973 մարդ, մահացածների թիվը` 573 մարդ, բնական հավելաճը` 400 մարդ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 13-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարվա համեմատ՝ ծնվածների թիվը նվազել է 146 մարդով կամ 13 %-ով, մահացածների թիվը՝ 82 մարդով կամ 12.5 %-ով, բնական հավելաճը՝ 64 մարդով կամ 13.8 %-ով: Բազմապտուղ ծնունդների դեպքերի թիվը 12 է, նախորդ տարի`հունվար-հունիսի 24-ի դիմաց, որոնք բոլորը երկվորյակ են:
2019թ. հունվար-հունիսին կենսունակության գործակիցը, այն է ծնվածների և մահացության  դեպքերի հարաբերակցությունը, կազմել է 169.8 %:
Մեռելածինների թիվը,  ինչպես և նախորդ տարին, 2019թ. հունվար-հունիսին  կազմել է 7 երեխա: Մոր միջին տարիքը երեխայի ծննդյան ժամանակ Արցախում 2019թ. հունվար-հունիսին կազմել է 27.8 տարեկան, ընդ որում առաջնեկ ունեցող մոր միջին տարիքը` 24.8 տարեկան:
«Ծնված երեխաների անվանակոչման դիտարկումը վկայում է աղջիկների համար՝ Մարիա(25դեպք), Մարիամ(19դեպք), Նարե(18դեպք), Աննա(18դեպք), Մարի(18դեպք), տղաների համար՝ Դավիթ(28դեպք), Տիգրան(28դեպք), Գոռ(22դեպք), Մարկ(18դեպք), Արթուր(15դեպք) անունների ավելի հաճախակի անվանակոչման մասին: ԱՎԾ-ն սկսել է հրապարակել նաև նորածինների առավել հաճախ կրկնվող ազգանունները, հետաքրքիր է, որ և աղջիկների, և տղաների ցուցակներում առաջին 3 հորիզոնականները զբաղեցնում են նույն ազգանունները՝ Սարգսյան, Գրիգորյան և Հարությունյան»,- նշել է Մ. Մինասյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ հանրապետությունում հաշվետու ժամանակաշրջանում ծնվածների 41.9%-ը և մահացածների 35.6%-ը բաժին են ընկնում մայրաքաղաքին: Մահացածության պատճառական կառուցվածքի ըստ հիվանդության դասերի դիտարկման արդյունքում բարձր տեսակարար կշիռներ ունեն արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից` 60.9%(նախորդ տարվա 73.4%-ի փոխարեն), նորագոյացություններից` 19.7% (նախորդ տարվա 13.0%-ի փոխարեն) և շնչառական օրգանների հիվանդություններից`9.2% (նախորդ տարվա 2.4-ի փոխարեն) մահվան դեպքերը:
Ըստ տարիքային խմբերի մահվան դեպքերի՝ մինչև 70 տարեկան մահացածները կազմել են ընդհանուրի 33.1%-ը (նախորդ տարվա 28.6%-ի փոխարեն), 70 և բարձր տարիքի անձինք` 66.9%-ը (նախորդ տարվա 71.4%-ի փոխարեն):
Մանկամահացությունը 2019թ. հունվար-հունիսին Արցախում 13.4 պրոմիլ է կամ 13 դեպք` 2018թ. նույն ժամանակաշրջանի 8 պրոմիլ է կամ 9 դեպքի դիմաց, երեխաների մահացությունը՝ 17.5 պրոմիլ կամ 17 դեպք` 2018թ.  նույն ժամանակաշրջանի 8.9 պրոմիլի կամ 10 դեպքի փոխարեն:

В Арцахе в первом полугодии родилось 973 ребенка
Число людей, родившихся в Арцахе в январе-июне этого года, составило 973 человека, число умерших - 573, а естественный прирост – 400 людей.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 августа, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня, 13 августа, на пресс-конференции заявила глава Национальной статистической службы Республики Арцах Мануш Минасян.
По ее словам, число рождений сократилось на 146 человек или на 13% по сравнению с прошлым годом, число смертей – на 82 человека или на 12,5%, естественный прирост – на 64 человека или на 13,8%. Число многоплодных родов составляет 12 по сравнению с 24 в январе-июне прошлого года. Все они близнецы.
Коэффициент жизненности, который представляет собой отношение числа родившихся к числу умерших, составил 169,8% в январе-июне 2019 года.
Среди умерших в январе-июне 2019 года, как и в прошлом году, было 7 детей. Средний возраст матери при рождении ребенка в Арцахе в январе-июне 2019 года составил 27,8 лет, средний возраст матери, родившей первенца – 24,8 года.
«Самыми популярными именами для девочек являются: Мария (25 случаев), Мариам (19 случаев), Наре (18 случаев), Анна (18 случаев), Мари (18 случаев), для мальчиков Давид (28 случаев), Тигран (28 случаев), Гор (22 случая), Марк (18 случаев), Артур (15 случаев).
Основными причинами смертности среди населения являются болезни системы кровообращения (60,9% (по сравнению с 73,4% в прошлом году), опухоли – 19,7% (13,0% в прошлом году) и респираторные болезни – 9,2% (по сравнению с 2,4% в прошлом году).
Смертность среди людей меньше 70 лет составила 33,1% от общего числа смертей (по сравнению с 28,6% в прошлом году), а в возрасте 70 лет и старше – 66,9% (по сравнению с 71,4% в прошлом году).
Младенческая смертность в январе-июне 2019 года в Арцахе составила 13,4 ‰ или 13 случаев, по сравнению с 8 ‰ или 9 случаями за тот же период в 2018 году, детская смертность - 17,5 ‰ или 17 случаев, по сравнению с 8,9 ‰ или 10 случаями за тот же период в 2018 году.