Թրամփը պատրաստվում Է ԱՄՆ-ի առետրի նախարարին պաշտոնաթող անել արդեն այս ամռանը. NBC
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննարկում Է մոտ ժամանակներս, հնարավոր Է, մինչեւ ընթացիկ տարվա ամռան վերջն առեւտրի նախարար Ուիլբուր Ռոսին պաշտոնաթող անելու հնարավորությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՀուլիսի 15-ին այդ մասին հաղորդել Է NBC հեռուստաընկերությունը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները:
Նրանց տվյալներով՝ Թրամփը «հիասթափված Է, թե ինչպես Է Ռոսը կառավարում Բնակչության մարդահամարի բյուրոն, որն առեւտրի նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումն Է», եւ «զանգահարում Է Սպիտակ տան սահմաններից դուրս իր դաշնակիցներին՝ քննարկելով արդեն այս ամռանը Ռոսին փոխարինելու հնարավորությունը»:
Սպիտակ տան ղեկավարի դժգոհությունն Է հարուցել 2020 թվականին բնակչության մարդահամար անցկացնելիս ԱՄՆ-ի բնակիչների քաղաքացիության հարցը ներառելու՝ իր ջանքերի ձախողումը: Հեռուստաընկերությունն ընդգծում Է, որ ավելի վաղ Թրամփն արդեն դժգոհություն Է հայտնել 81-ամյա նախարարի գործունեության առիթով, մասնավորապես, նրա անբավարար կոշտությունից Չինաստանի հետ առեւտրական բանակցություններ վարելիս: Այնուամենայնիվ նախագահը մինչեւ վերջին ժամանակներս մշտապես աջակցություն Է հայտնել Ռոսին, որի հետ վաղեմի բարեկամական հարաբերություններ ունի եւ որը նրա կաբնետի անդամ Է 2016 թվականի ընտրություններից հետո այն կազմվելու գրեթե հենց ամենասկզբից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NBC: Трамп собирается отправить в отставку министра торговли США уже этим летом
Президент США Дональд Трамп рассматривает возможность отправить в отставку министра торговли Уилбура Росса в ближайшее время, возможно, до конца лета текущего года.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 июля, АРЦАХПРЕСС:  Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщила телекомпания NBC со ссылкой на свои источники.
По их данным, Трамп "разочарован тем, как Росс руководит Бюро переписи населения, являющимся структурным подразделением Министерства торговли", и "звонит своим союзникам за пределами Белого дома, обсуждая возможность смены Росса уже этим летом".
Недовольство главы Белого дома вызвано провалом его усилий включить вопрос о гражданстве жителей США при проведении переписи населения в 2020 году. Телекомпания подчеркивает, что ранее Трамп уже высказывал раздражение по поводу деятельности 81-летнего министра, в частности, его недостаточной жесткостью при проведении торговых переговоров с Китаем. Тем не менее президент все же до последнего времени неизменно выражал поддержку Россу, с которым поддерживает давние дружеские отношения и который является членом его кабинета почти с самого начала формирования после выборов 2016 года.