Օգոստոսին «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնում կազմակերպվելու է միջազգային գիտաժողով. Վահան Տեր-Ղևոնդյան
ԱՀ նախագահի հետ քննարկել ենք «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնում առաջիկայում իրականացվելիք ծրագրերը:
Օգոստոսին   «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնում  կազմակերպվելու  է     միջազգային  գիտաժողով. Վահան Տեր-Ղևոնդյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի  հետ   հանդիպումից  հետո   «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում    այս   մասին   ասել  է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի՝ Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանը:
Նա     տեղեկացրել է, որ  օրերս  իր   հրամանի  համաձայն՝   «Մատենադարան-Գանձասար»-ի  տնօրեն   է  նշանակվել     կառույցի   ժամանակավոր  տնօրենի  պաշտոնակատար  Արամ  Թորոսյանը. նա  ընտանիքով   Երևանից  տեղափոխվել   և   բնակվում  է  Արցախում:
Խոսելով  առաջիկա    միջոցառումների  մասին՝  մեր  զրուցակիցը   նաև ասել  է. «Նախատեսում  ենք  օգոստոսի  վերջին    կենտրոնում  կազմակերպել  «Հայոց   արևելից  կողմանք. պատմություն  և  մշակույթ»  խորագրով  միջազգային  գիտաժողով:  Ծրագրի  ընթացքում   կհնչեն    18  զեկույցներ,   ինչպես  նաև  կկազմակերպվեն    այցելություններ  դեպի  Արցախի  պատմամշակութային  վայրեր, կլինեն  նաև  հանդիպումներ  ԱՀ  ղեկավարության  հետ: Գիտաժողովը   մեծ  հնարավորություն  է  ևս  մեկ  անգամ  հասարակության    ուշադրությունը   հրավիրելու  պատմական, բանասիրական, մշակութաբանական   և այլ   խնդիրների  վերհանմանը, ուսումնասիրմանը    և  ներկայացմանը»:
Ըստ  Վահան Տեր-Ղևոնդյանի՝ «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոն  այցելողների  թիվը  տարեցտարի  ավելանում  է,  և   եթե   առաջին  տարին իրենք  ունեցել  են  11  հազար այցելու, երկրորդ  տարին՝  14,   երրորդ  տարին՝  17, ապա  չի   բացառվում, որ    2019  թվականին   այդ  թիվը   կհասնի  18-20  հազարի:
«Մատենադարան    հաճախողները  հնարավորություն  ունեն   հայերեն, ռուսերեն  և  անգլերեն բացատրություններ  լսելու:  Մեծ  ցանկություն  ունենք, որպեսզի   «Մատենադարան-Գանձասար»-ի այցելուների   մեծ  մասը  լինեն  արտերկրից  ժամանածներ. այդ   ուղղությամբ մենք  աշխատանքներ  ենք  իրականացնում: Բացի  գիտաժողովների  և  ցուցահանդեսների  կազմակերպումից, նաև    մեծ  կարևորություն  ենք  տալիս  գրքերի  շնորհանդեսներին:   Ինչպես  Մայր  Մատենադարանում, այնպես  էլ  Արցախում  մենք  ցանկանում  ենք  ունենալ     հիմնական   և   ժամանակավոր ցուցադրություններ:  Այդ  կերպ  «Մատենադարան-Գանձասար»-ը     կդառնա   գիտական   ու  մշակութային  հարցերի  քննարկման մի  հարթակ, որը   կնպաստի  կենտրոնի  հետագա   զարգացմանը»,-ավելացրել  է   Վահան Տեր-Ղևոնդյանը:

В научно-культурном центре "Матенадаран-Гандзасар" будет организована международная конференция. Ваан Тер-Гевондян
С Президентом Республики Арцах мы обсудили программы, которые в ближайшем будущем будут реализованы в научно-культурном центре "Матенадаран-Гандзасар".
В научно-культурном центре
СТЕПАНАКЕРТ, 8 июля, АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» после встречи с президентом Республики Арцах Бако Саакяном сообщил директор научно-исследовательского института древних рукописей Матенадаран им. Месропа Маштоца Ваан Тер-Гевондян.
Он сообщил, что, недавно, согласно его указу, директором "Матенадаран-Гандзасар" был назначен Арам Торосян. Он переехал с семьей из Еревана в Арцах.
Говоря о предстоящих событиях, наш собеседник, в частности, отметил: «В августе мы планируем организовать в центре международную конференцию. В ходе мероприятия будут представлены 18 докладов, организованы поездки в исторические и культурные места Арцаха, а также состоятся встречи с руководством Республики Арцах. Конференция является прекрасной возможностью еще раз привлечь внимание общественности к выявлению, изучению и представлению исторических, филологических, культурных и других вопросов».
По словам Ваана Тер-Гевондяна, число посетителей научно-культурного центра "Матенадаран-Гандзасар" растет с каждым годом, и если в первый год число посетителей составило 11 тысяч человек, во второй - 14 тыс., в третий год – 17 тыс., то не исключено, что в 2019 году это число достигнет 18-20 тыс.
«Посетители Матенадарана имеют возможность получать информацию на армянском, русском и английском языках. Мы очень хотим, чтобы большая часть посетителей "Матенадарана-Гандзасара" была из-за рубежа. Мы осуществляем определенную работу в этом направлении. Помимо организации конференций и выставок, мы придаем большое значение презентации книг. Мы хотим, чтобы в Арцахе, как и в Ереване, были постоянные и временные экспозиции. Таким образом, «Матенадаран-Гандзасар» станет площадкой для обсуждения научных и культурных вопросов, что будет способствовать дальнейшему развитию центра», - добавил Ваан Тер-Гевондян.