Շուշիում կայացել է Արցախի թեմի վերակազմավորման 30-ամյակին նվիրված համերգ (լուսանկարներ)
«Ծագումով Հայեր» նախագծի նախաձեռնությամբ և ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության աջակցությամբ Շուշիի մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնում տեղի է ունեցել Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի վերակազմավորման 30-ամյակին նվիրված համերգ:
Շուշիում  կայացել  է  Արցախի թեմի վերակազմավորման 30-ամյակին  նվիրված  համերգ (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝  միջոցառման   մասնակիցներին  Արցախի  պարի   պետական    համույթը Շուշիի մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնի  բակում   դիմավորել  է  հայկական  պարերի  շարանով:
Միջոցառմանը  բացման  խոսքով  հանդես   է  եկել   Հայ   առաքելական  եկեղեցու  Արցախի  թեմի  առաջնորդ  Պարգև  արքեպիսկոպոս   Մարտիրոսյանը:
Նա  իր  ելույթում  մասնավորապես  ասել  է. «Ուրախ եմ, որ    այսպիսի   գեղեցիկ   համերգով    սկսել  ենք   տոնակատարել   մեր  պատմական  թեմի  վերաբացման  30-ամյակը:Արցախյան   շարժումից  անմիջապես  հետո՝  1989  թվականի  սկզբին   բացվեց    Արցախի  պատմական   թեմը, տոնեցինք  հաղթանակ, կերտեցինք  պետականաշինություն  և  այժմ  էլ   շարունակում  ենք զարգացնել  գիտական, մշակութային, սպորտային  կյանքը:  Այս  ամենը  մենք   իրականացրել  ենք  համահայկական  ջանքերով, արյունով, կամքով, նվիրումով, որովհետև  ունեցել  ենք   սեր   դեպի  հայրենիքը: Թող  Աստված  անսասան   պահի  մեր  հայրենիքը, բանակը, հավատը,  մեր  ազգային  ավանդական  արժեքները, իսկ  մեզ    պարգևի  համազգային  միասնություն, սեր  և  համերաշխություն՝  շարունակելու   մեր  նվիրական  ու  ազատագրական  ճանապարհը»:
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի  և  զբոսաշրջության   նախարար  Լեռնիկ  Հովհաննիսյանն էլ  իր   խոսքում  ասել  է, որ   Արցախ    աշխարհի  համար   օրն  առանձնահատուկ  է, քանի  որ    մեկնարկել  է   Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի վերակազմավորման 30-ամյակին նվիրված  միջոցառումների   շարքը:
«Հայ  առաքելական  եկեղեցին  իր  մեջ  ներառելով   հայ  ժողովրդի  ոգու   արիությունը    միավորում  է   մեզ  բոլորիս:    Պատահական  չէ, որ     աշխարհի  տարբեր   վայրերում  ապրող  մեր  հայրենակիցներն  այցելել  են  Արցախ.  նրանք    միավորում  են   հոգևոր, մշակութային  արժեքները, որոնցով մենք  կարողանում ենք  հպարտորեն  ներկայանալ  աշխարհին:  Ովքեր  որ  առաջին  անգամ  են   Արցախում, համոզված եմ, որ     սիրել  են  մեր  երկիրը»,-ավելացրել  է  Լ. Հովհաննիսյանը:
Հայապահպանության  գործում    ունեցած ավանդի  համար  ԱՀ  մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի  և զբոսաշրջության  նախարարության   անունից   Լ.  Հովհաննիսյանը  մի  շարք   անձանց      հանձնել  է  պատվոգրեր:
«Ծագումով  Հայեր»   նախագծի    հեղինակ  և  հաղորդվար  Մանանա  Հակոբյանն   իր   խոսքում  ասել է. «Յուրաքանչյուր   հայ  աշխարհի  որ  ծայրում  էլ  գտնվի, պետք  է  գիտակցի, որ   սրբությունը,  մեր  ամրակուռ   բերդն  ու   մեր  պատմության  հավերժ  վկան  Արցախ  աշխարհն  է: Առանց   հզոր    ու   ապահով  աշխարհի,    մենք  չենք  ունենա  ապահով   Հայաստան:   Այդ   գիտակցությամբ  էլ  հավաքվել ենք Արցախում նշելու  Հայ  առաքելական  եկեղեցու  Արցախի  թեմի    վերակազմավորման    30-ամյակը»:
Նա    շնորհակալություն է  հայտնել  այն  անձանց, որոնց  անմիջական  մասնակցությամբ    կյանքի    է  կոչվել  միջոցառումը:
Մ.  Հակոբյանը   պատվոգրեր    է  հանձնել    «Ծագումով  Հայեր»   նախագծի      ստեղծագործական   կազմի  անդամներին  և   երախտագիտության   խոսքեր  հղել  նրանց  կատարած   նվիրական  գործի  համար:
Համերգային  երեկոյի   հատուկ հյուրն էր ֆրանսահայ նշանավոր երգիչ Պատրիկ Ֆիորին (Պատրիկ Ժան-Ֆրանսուա Շուշայան), ով    վերջին  անգամ  Արցախ էր  այցելել  չորս  տարի  առաջ:
Համերգին   հանդես  են  եկել  նաև  Արցախի  պետական  ջազ  նվագախումբը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, օպերային  երգիչ   Պերճ Քարազյանը  և  այլք: Արցախի   մասին    ցուցադրվել  է  նաև     տեսահոլովակներ:
Միջոցառմանը  ներկա   էին  ԱՀ  նախագահ  Բակո  Սահակյանը՝ տիկնոջ  Անահիտ  Սահակյանի  հետ,  ԱՀ  Ազգային  ժողովի  նախագահ  Աշոտ  Ղուլյանը,  պետական  այրեր, «Ծագումով  Հայեր»   նախագծի  անդամներ  և  այլք:

В Шуши состоялся концерт, посвященный 30-летию воссоздания Арцахской епархии
При поддержке программы "Армяне по происхождению" и Министерства культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах в центре культуры и молодежи Шуши состоялся концерт, посвященный 30-летию воссоздания Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 июня, АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", Арцахский государственный ансамбль танца во дворе центра культуры встретил участников мероприятия традиционными танцами.
На открытии мероприятия со вступительным словом выступил предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян.
В своей речи он, в частности, отметил: «Я рад, что таким прекрасным концертом мы начали празднование 30-летия воссоздания нашей епархии. Сразу после Арцахского движения, в начале 1989 году мы создали Арцахскую епархию, отпраздновали победу, создали государственность, и теперь мы продолжаем развивать научную, культурную и спортивную жизнь Арцаха. Мы сделали все это силами, кровью, волей, преданностью всех армян, потому что мы любили свою родину. Пусть Бог хранит нашу Родину, армию, веру, наши традиционные ценности и дарует нам национальное единство, любовь и солидарность, чтобы продолжать наш преданный и освободительный путь».
Министр культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Лерник Ованнисян в своем выступлении сказал, что для Арцаха - это особенный день, поскольку именно с него начинается ряд мероприятий, посвященных 30-летию воссоздания Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви.
«Армянская Апостольская Церковь, вобрав в себе мужество армянского народа, объединяет всех нас. Наши соотечественники, живущие в разных частях света, неслучайно приехали в Арцах. Они объединяют духовные и культурные ценности, благодаря которым мы с гордостью можем представить себя миру. Те, кто впервые в Арцахе, я убежден, они полюбили нашу страну», - добавил Л. Ованнисян.
За вклад в сохранение армянской идентичности от имени Министерства культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Л. Ованнисян наградил ряд лиц дипломами.
Манана Акопян, автор программы «Армяне по происхождению», в своем слове сказала: «Каждый из нас, где бы он не находился, должен осознавать, что Арцах является нашей святыней, несокрушимой крепостью и вечным свидетелем нашей истории. Без могущественного и безопасного мира у нас не будет безопасной Армении. С сознанием этого мы отмечаем 30-летие воссоздания Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви в Арцахе».
Она выразила благодарность лицам, благодаря непосредственному участию которых и состоялось данное мероприятие.
М. Акопян вручила дипломы участникам программы «Армяне по происхождению» и поблагодарила их за преданную работу.
Специальным гостем концерта стал известный французский певец армянского происхождения Патрик Фьори (Патрик Жан-Франсуа Шушаян), который в последний раз был в Арцахе четыре года назад.
На концерте также выступили государственный джаз-оркестр Арцаха, заслуженный артист Армении, оперный певец Перч Каразян и другие. Был также показан видео-ролик об Арцахе.
В мероприятии приняли участие Президент Республики Арцах Бако Саакян, его супруга Анаит Саакян, Председатель Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян, государственные чиновники, участники программы «Армяне по происхождению» и другие.