ԱՄՆ-ի դեմոկրատների առաջին հեռուստաբանավեճերին կկարողանան մասնակցել 20 քաղաքական գործիչներ
2020 թվականի նախագահական ընտրություններում ԱՄՆ-ի Դեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու առաջադրվելու հավակնորդների առաջին հեռուստաբանավեճերին մասնակցելու պայմաններն ամբողջությամբ կատարել Է 14 մարդ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԵվս վեցը դրանք կատարել են միայն մասնակիորեն: Այդ մասին հունիսի 12-ին հայտնել Է Elections Central ինտերնետ-պորտալը, որը նյութեր Է զետեղում ընտրություններին նախապատրաստվելու վերաբերյալ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա տվյալներով՝ հունիսի 12-ի երեկոյան լրացել Է Դեմոկրատական կուսակցության Ազգային կոմիտեի կողմից սահմանված ժամկետը, որի ընթացքում հավակնորդները պետք Է կատարեին հեռուստաբանավեճերին մասնակցելու պայմանները՝ նվիրատվություններ հավաքել առնվազն 20 նահանգների նվազագույնը 65 հազար ընտրողներից կամ երեք հարցումների արդյունքներով ստանալ ընտրողների գոնե 1 տոկոսի աջակցությունը:
Նախագահի պաշտոնի համար պայքարելու մտադրության մասին հայտարարած 24 դեմոկրատ-հավակնորդներից 14-ը կատարել են այս երկու պայմանը, վեցը՝ դրանցից միայն մեկը՝ ըստ հարցման տվյալների՝ հասնելով աջակցության 1 տոկոսի մակարդակին: Եվս չորսը չեն համապատասխանում սահմանված չափանիշներին:
Հունիսի 26-27-ին Մայամիում անցկացվելիք առաջին հեռուստաբանավեճերին մասնակցելու համար երկու պայմանն Էլ կատարած հավակնորդների թվում են՝ Վերմոնտի նահանգից սենատոր Բեռնի Սանդերսը, որը Հիլարի Քլինթոնի մրցակիցն Էր 2016 թվականի ընտրություններում դեմոկրատներից թեկնածու առաջադրվելու համար, ԱՄՆ-ի նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենը, Սան-Անտոնիո քաղաքի (Տեխասի նահանգ) նախկին քաղաքագլուխ Ջուլիան Կաստրոն, որը Բարաք Օբամայի վարչակազմում զբաղեցնում Էր բնակարանային շինարարության եւ քաղաքների զարգացման նախարարի պաշտոնը, Սաութ-Բենդ քաղաքի (Ինդիանայի նահանգ) քաղաքագլուխ Փիթ Բութեջաջը, Կալիֆոռնիայի նահանգից սենատոր Քամալա Հարիսը, Մասաչուսեթսից սենատոր Էլիզաբեթ Ուորենը, Մինեսոթայից սենատոր Էմի Քլոբուշարը, Նյու-Ջերսիից սենատոր Քորի Բուքերը եւ մի շարք քիչ հայտնի քաղաքական ու հասարակական գործիչներ:
Առաջին հեռուստաբանավեճերին մասնակցելու համար վիճակահանությունը կկայանա հունիսի 14-ին: Դրա արդյունքներով պարզ կդառնա, թե հավակնորդներից ով Է մասնակցելու հունիսի 26-ի երեկոյան եւ ով՝ հունիսի 27-ի երեկոյան կայանալիք հեռուստաբանավեճերին: Դրանք սկսվելու են տեղական ժամանակով ժամը 21:00-ին (Երեւանի ժամանակով 05:00-ին) եւ տեւելու են երկու ժամ: Հեռարձակումն իրականացնելու Է NBC հեռուստաընկերությունը:
Դեմոկրատական կուսակցության Ազգային կոմիտեն մտադիր Է ընդհանուր առմամբ անցկացնել հավակնորդների 12 հեռուստաբանավեճ: Դրանցից վեցը կկայանան դեռ մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջը, եւս վեցը՝ 2020 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В первых теледебатах демократов США смогут участвовать 20 политиков
Условия для участия в первых теледебатах претендентов на выдвижение кандидатом от Демократической партии США на президентских выборах 2020 года полностью выполнили 14 человек.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июня, АРЦАХПРЕСС: Еще шестеро выполнили их лишь частично, сообщил в среду интернет-портал Elections Central, размещающий материалы о подготовке к выборам, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По его данным, в среду вечером истек установленный Национальным комитетом Демократической партии срок, в течение которого претенденты должны были выполнить условия для участия в теледебатах - собрать пожертвования минимум от 65 тыс. избирателей по меньшей мере из 20 штатов или по итогам трех опросов получить по крайней мере 1% поддержки избирателей.
Из 24 претендентов-демократов, объявивших о намерении бороться за пост президента, 14 выполнили оба эти условия, шестеро - лишь одно из них, добившись уровня поддержки в 1% по данным опросов. Еще четверо не соответствуют установленным критериям.
Среди тех, кто выполнил оба условия для участия в первых теледебатах, которые пройдут 26-27 июня в Майами, - сенатор от штата Вермонт Берни Сандерс, соперничавший с Хиллари Клинтон за выдвижение кандидатом от демократов на выборах 2016 года, экс-вице-президент США Джо Байден, бывший мэр города Сан-Антонио (штат Техас) Джулиан Кастро, занимавший пост министра жилищного строительства и городского развития в администрации Барака Обамы, мэр города Саут-Бенд (штат Индиана) Пит Буттеджадж, сенатор от штата Калифорния Камала Харрис, сенатор от Массачусетса Элизабет Уоррен, сенатор от Миннесоты Эми Клобушар, сенатор от Нью-Джерси Кори Букер и ряд менее известных политических и общественных деятелей.
Жеребьевка для участия в первых теледебатах состоится в пятницу. По ее итогам станет ясно, кто из претендентов будет участвовать в теледебатах вечером 26, а кто - вечером 27 июня. Теледебаты начнутся в 21:00 по местному времени (04:00 мск) и будут продолжаться два часа. Трансляцию будет вести телекомпания NBC.
В целом Национальный комитет Демпартии намерен провести в общей сложности 12 теледебатов претендентов. Шесть из них состоятся еще до конца нынешнего года, еще шесть - с января по апрель 2020 года.