«Վաշինգտոնի նամակը չի ստիպի Թուրքիային հրաժարվել С-400-ներից». Չավուշօղլու
ԱՄՆ Պենտագոնի ղեկավարի պաշտոնակատար Պատրիկ Շանահանի նամակը Թուրքիայի կողմից ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համալիրների ձեռքբերման վերաբերյալ չի ստիպի Անկարային հրաժարվել դրանցից, հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում է РИА Новости-ն:
«Մենք չենք ասում, որ կգնենք С-400-ները, մենք արդեն գնել ենք դրանք: Եթե ԱՄՆ-ն դրանց և F-35-ների վերաբերյալ մտահոգություններ ունի, մենք առաջարկում ենք համատեղ աշխատանքային խումբ ձևավորել, և թող հարցը մասնագետները քննեն: Դոնալդ Թրամփն ասում է «այո», սակայն որոշ ամերիկյան գերատեսչություններ «ոչ» են ասում: Մենք այդ նամակից հետո չենք հրաժարվի С-400-ից, մենք պատրաստում ենք նամակի պատասխանը»,- ասել է Չավուշօղլուն:
Հունիսի 6-ին Շանահանն իր նամակում հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ում F-35 կործանիչով թռչել սովորող թուրք օդաչուները պետք է հայրենիք վերադառնան մինչև հուլիսի 31-ը, իսկ նոր օդաչուներ երկիրը չի ընդունի:
Ավելի վաղ Անկարան հայտնել էր համալիրներից չհրաժարվելու հաստատակամության մասին: ԱՄՆ-ն իր հերթին սպառնում է չեղարկել F-35 կործանիչների վաճառքը Թուրքիային:

Чавушоглу: письмо из Пентагона не заставит Турцию отказаться от С-400
Письмо и.о. главы Пентагона Патрика Шанахана по поводу покупки Турцией российских зенитно-ракетных комплексов С-400 не заставит Анкару отказаться от них, заявил глава МИД страны Мевлют Чавушоглу.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июня, АРЦАХПРЕСС: Ранее в Анкаре подчеркивали, что не откажутся от покупки C-400, а первая партия должна поступить в июле. США заявляют, что С-400 несовместимы со стандартами НАТО, грозят санкциями за их возможное приобретение и не раз говорили, что могут задержать или отменить процесс продажи Турции новейших самолетов F-35.
Как ранее сообщил журнал Foreign Policy со ссылкой на письмо от 6 июня, Шанахан сообщил Акару, что обучающиеся в США полетам на F-35 турецкие пилоты должны покинуть страну до 31 июля, новых пилотов для обучения принимать не будут.
"Мы не говорим, что купим С-400, мы уже купили. Если у США есть беспокойство по С-400 и по F-35, то наше предложение – создать совместную рабочую группу, и пусть специалисты изучат вопрос. (Президент США Дональд) Трамп говорит "да", но некоторые ведомства США говорят "нет". После таких писем (из Пентагона – ред.) Турция от С-400 не откажется. Мы готовим ответ на это письмо", - сказал Чавушоглу журналистам.