«Անիծում եմ Հայոց ցեղասպանության ոճրագործներին». Գարո Փայլանի գրառումը
Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի պատգամավոր Գարո Փայլանը Հայոց ցեղասպանության տարելիցին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ նշելով. «Անիծում եմ Հայոց ցեղասպանության ոճրագործներին»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ պատգամավորը հրապարակել է Հայոց ցեղասպանության ժամանակ Քյութահիայի նահանգապետի պաշտոնը զբաղեցնող Ֆաիք Ալի Օզանսոյի լուսանկարը, ով այդ տարիներին հրաժարվել էր իրականացնել հայերին տեղահան անելու ու կոտորելու երիտթուրքական կառավարության հրահանգը:
«Հարգանքով խոնարհվում եմ բոլոր այն անձանց, ովքեր իրենց կյանքի գնով հրաժարվեցին իրականացնել ցեղասպանության հրահանգը՝ ի դեմս Քյութահիայի նահանգապետ Ֆաիք Ալի Օզանսոյի», - գրել է Փայլանը:

“I curse the perpetrators of the Armenian Genocide” – Garo Paylan
Turkish-Armenian Member of Parliament of Turkey Garo Paylan (pictured above in an earlier photo in Yerevan) issued a statement on Facebook, saying: “I curse the perpetrators of the Armenian Genocide”.
STEPANAKERT, APRIL 24,  ARTSAKHPRESS: Paylan, a staunch supporter for the recognition of the Armenian Genocide by Turkey, was among those demonstrators today on April 24 in Istanbul who wanted to carry out a commemoration event at a square, but were blocked by local police.
Along with the Facebook statement, he posted Faik Ali Ozansoy’s photo – the man who served as Governor of Kütahya during the Armenian Genocide and who refused to obey orders of the Ottoman government on deporting and massacring the Armenian population.
“I respectfully bow before all those who at the cost of their lives refused to carry out the genocide order, in person of Kütahya Governor Faik Ali Ozansoy”, Paylan said.